Rada postižených píše Blatnému: Strategie očkování nepamatuje na handicapované

Vládní očkovací strategie nepamatuje na lidi s vážným postižením, o které se starají doma jejich blízcí, uvedla Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Kvůli zdravotnímu omezení se řada z nich nemůže k očkování sama dostavit. Rada vyzývá k zařazení handicapovaných a jejich pečujících mezi přednostní skupiny očkovaných a k urychlené přípravě plánu pro podání vakcíny v domácnostech. Podle odhadu by se to mohlo týkat asi 100.000 lidí.

NRZP to uvedla v dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) a v připomínkách ke strategii, které poskytla ČTK. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Podle rady strategie neřeší očkování lidí, kteří jsou závislí na pomoci ostatních a žijí doma. Rada zmiňuje ty, kteří pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140.000. Rada odhaduje, že zhruba 90.000 z nich žije doma. Omezené možnosti se k očkování dostavit by mohly mít pak dvě třetiny. "To je asi 60.000 osob. Nelze přesně určit, jaký počet těchto osob bude mít zájem se nechat očkovat. Domníváme se, že u této skupiny lze očekávat vyšší procento zájmu," uvedla rada. Spolu s handicapovaným doporučuje naočkovat i jeho pečujícího. Celkem počítá asi se 100.000 osobami.

Rada v dopise ministrovi píše, že ji dostupné informace o očkování znepokojují. "Nejenže jsme nezaznamenali jedinou zmínku o způsobu očkování osob, které se nebudou moci dostavit do očkovacích center, ale i počet dávek vakcíny a rychlost očkování v nás vyvolává vysokou nedůvěru," uvádí rada. Podle ní lidé s vážným postižením patří mezi nejrizikovější skupinu. "Jsou od března loňského roku prakticky uzavřeni ve svých domácnostech," podotkla NRZP.

Podle vládní strategie by v lednu mělo mít Česko asi 358.000 dávek pro 179.000 lidí. Očkovat je nutné dvakrát. V únoru by to pak mělo být asi 640.000 dávek pro 320.000 osob. Vakcínu mají dostat zdravotníci z nemocnic, hospitalizovaní pacienti nad 65 let a s chronickými chorobami, praktici a sestry, klienti a pracovníci domovů seniorů, vojáci, hasiči, hygienici a policisté.

"Vychází nám, že do konce ledna 2021 se na mnoho lidí z výše uvedených skupin očkovací látka nedostane, a to ani při šesti odběrech z lahvičky očkovací látky. V těchto počtech není vůbec pamatováno na občany s těžkými zdravotními obtížemi, o které pečují jejich pečující," píše rada.

Rada zmiňuje také rychlé očkování v jiných zemích. Jmenuje Izrael či Británii. Vyzvala ministra, aby Česko urychleně jednalo s dalšími výrobci o dodávkách vakcín a resort zdravotnictví co nejdřív připravil plán očkování postižených a jejich pečujících.

NRZP nabízí pomoc při vybudování očkovacího systému v domácím prostředí. Zmiňuje mobilní týmy i zapojení praktiků. Praktický lékař by postiženého a jeho pečujícího o očkování informoval. Pokud by o ně měli zájem, nahlásil by je s potřebnými údaji o zdravotním stavu mobilnímu týmu. Ten by pak vakcínu podal v domácnosti, navrhla rada.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) Jan Blatný Václav Krása ministerstvo zdravotnictví zdravotně postižení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy