Razie kvůli ochranným pomůckám: Dodávky pro MZ byly transparentní, brání se firma

Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek ministerstvu zdravotnictví v době koronavirové pandemie za řádně a transparentně uzavřené. ČTK to dnes řekl majitel Batistu Medical Tomáš Mertlík. Ve firmě v pondělí kvůli dodávkám ministerstvu zdravotnictví byla policie.

Mertlík odhadl, že firma ministerstvu zdravotnictví dodala od vypuknutí epidemie roušky, respirátory a další ochranné pomůcky za více než 100 milionů korun. "Rozhodně nepřipouštíme jakékoliv pochybení z naší strany," řekl Mertlík.

Policii firma podle Mertlíka předala požadované informace. "Nejednalo se o nějaké zabavování čehokoliv. Jednalo se především o objednávky z ministerstva zdravotnictví a související dokumenty, hlavně kvalitářské. Vše jsme jim řádně zdokumentovali," řekl Mertlík k pondělní přítomnosti policie ve firmě.

Policie se podle něj zajímala i o kontrakt ze začátku druhé dekády března, Batist tehdy ministerstvu dodal respirátory, kdy u některých cena činila téměř 900 korun za kus. Batist byl podle Mertlíka zřejmě jediným, který byl schopen respirátory ministerstvu v době do 24 hodin sehnat a dodat. "Ministerstvo je nakoupilo a obchod proběhl transparentním způsobem," řekl. V té době byly podle něj respirátory naprosto nedostatkovým zbožím v celé Evropě a jejich ceny byly vysoké. Klesly až později za dva až tři týdny s dodávkami z Číny.

Podle serveru Seznam Zprávy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali u dodavatelských firem a také na ministerstvu zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že úřad předal policistům veškerou dokumentaci ke všem nákupům.

Koronavirus se začal v Česku šířit na začátku března. Ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu nakoupilo do konce nouzového stavu v polovině května roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky či ventilátory a termokamery za 2,34 miliardy korun. Asi třetinu dodávek stornovalo kvůli nevyhovující kvalitě pomůcek, nedodání v termínu nebo nesplnění požadavků.

Nákupy ochranných pomůcek ministerstvo podle kritiků na začátku epidemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem podcenilo a pochybnosti vzbudili i někteří dodavatelé. Kromě policie se nákupy pomůcek zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad. Část poslanců také požadovala vznik vyšetřovací komise.

Související

Lékaři, ilustrační fotografie.

Odloží se stovky operací, avizují lékaři. Dohoda podle Kubka není na obzoru

Výpovědi z přesčasů už podalo více než 6100 lékařů, kteří tak budou chybět ve směnách, uvedli zástupci České lékařské komory (ČLK). V českých nemocnicích se nachází i oddělení, kde protestuje sto procent lékařů. Od prosince tak sice bude zajištěna akutní péče, ale odloží se stovky operací a tisíce ambulantních návštěv. 

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Batist Medical (firma z Červeného Kostelce) Zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy