Stát změní pravidla pro očkované. Zřejmě nebudou muset do karantény

Pravidla karantény by se měla podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly upravit pro očkované lidi i ty, kteří prodělali covid-19. Změny by měly příslušné orgány projednat příští týden, řekl dnes Prymula v diskusním pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové.

Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli proti koronaviru očkovaní. Prymula o víkendu s Rážovou probíral nová opatření, která přijalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, označované za světovou autoritu. "Lidé, kteří jsou kompletně očkováni, to znamená zpravidla 14 dnů po druhé dávce, by měli být bráni jako jedinci, kteří nemusí do karantény," uvedl. Platí ale určité výjimky například u lidí, kteří trpí těžkým onemocněním, dodal.

V Americe podle Prymuly postupují tak, že očkovaní lidé nemusejí do karantény, ale jen po dobu tří měsíců od druhé očkovací dávky. Zatím nejsou další data, dá se tak předpokládat, že i v ČR by zatím platilo tříměsíční osvobození od karantény. Epidemiologická skupina už toto doporučuje, řekl Prymula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po nákaze vedoucí úřadu vlády Tünde Barthy do karantény nenastoupil. Jedním z důvodů bylo podle Prymuly to, že již podstoupil obě dávky očkování. Z legislativního hlediska do karantény nemusel, protože nosí respirátor třídy FFP2, tvrdí Prymula.

I očkovaný člověk se může podle přednosty Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Trnky nakazit. Zatím ale není prokázáno, že by množství vylučovaného viru bylo tak velké, aby se mohl nakazit někdo další, řekl. Dodal, že je proto rozumné, aby očkovaní lidé byli z karantény vynecháni. Navíc by toto řešení mělo být i motivačním prvkem, aby se lidé očkovat dali.

Očkovaní lidé by měli mít nepochybně mírnější režim také podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky.

Jasně by se měla upřesnit také pravidla pro lidi, kteří nemoc covid-19 prodělali, řekl Prymula. Na úrovni alespoň Evropy by měli mít lidé v elektronické nebo písemné podobě informaci, zda byli nakaženi, testováni či očkováni.

Poslední metodický pokyn, který měl sjednotit postup krajských hygienických stanic při rozhodování o dalším postupu u očkovaných, je z 29. ledna.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy