Stát změní pravidla pro očkované. Zřejmě nebudou muset do karantény

Pravidla karantény by se měla podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly upravit pro očkované lidi i ty, kteří prodělali covid-19. Změny by měly příslušné orgány projednat příští týden, řekl dnes Prymula v diskusním pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové.

Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli proti koronaviru očkovaní. Prymula o víkendu s Rážovou probíral nová opatření, která přijalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, označované za světovou autoritu. "Lidé, kteří jsou kompletně očkováni, to znamená zpravidla 14 dnů po druhé dávce, by měli být bráni jako jedinci, kteří nemusí do karantény," uvedl. Platí ale určité výjimky například u lidí, kteří trpí těžkým onemocněním, dodal.

V Americe podle Prymuly postupují tak, že očkovaní lidé nemusejí do karantény, ale jen po dobu tří měsíců od druhé očkovací dávky. Zatím nejsou další data, dá se tak předpokládat, že i v ČR by zatím platilo tříměsíční osvobození od karantény. Epidemiologická skupina už toto doporučuje, řekl Prymula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po nákaze vedoucí úřadu vlády Tünde Barthy do karantény nenastoupil. Jedním z důvodů bylo podle Prymuly to, že již podstoupil obě dávky očkování. Z legislativního hlediska do karantény nemusel, protože nosí respirátor třídy FFP2, tvrdí Prymula.

I očkovaný člověk se může podle přednosty Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Trnky nakazit. Zatím ale není prokázáno, že by množství vylučovaného viru bylo tak velké, aby se mohl nakazit někdo další, řekl. Dodal, že je proto rozumné, aby očkovaní lidé byli z karantény vynecháni. Navíc by toto řešení mělo být i motivačním prvkem, aby se lidé očkovat dali.

Očkovaní lidé by měli mít nepochybně mírnější režim také podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky.

Jasně by se měla upřesnit také pravidla pro lidi, kteří nemoc covid-19 prodělali, řekl Prymula. Na úrovni alespoň Evropy by měli mít lidé v elektronické nebo písemné podobě informaci, zda byli nakaženi, testováni či očkováni.

Poslední metodický pokyn, který měl sjednotit postup krajských hygienických stanic při rozhodování o dalším postupu u očkovaných, je z 29. ledna.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy