Systém PES se má změnit, přibude tabulka týkající se sportu či fungování saun

Protiepidemický systém PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, čekají úpravy podle chystané tabulky. Připravují ji hlavní hygienička Jarmila Rážová ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a zohlední rozdíly mezi profesionálním a rekreačním sportem nebo upraví fungování posiloven nebo saun.

Současný systém PES do podrobností příliš nejde, chystaná tabulka by ho měla upřesnit. "Spolupracujeme na tom s ministerstvem zdravotnictví. Jediné, co se řeší, jsou úrovně rozvolnění a rozdíly mezi profesionálním, amatérským organizovaným a rekreačním sportem. Mimo to se tam také řeší další oblasti sportování, jako jsou fitness, wellness a saunová centra," řekl serveru idnes.cz předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Systém PES ve třetím stupni, který by v Česku mohl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od pondělí, v uzavřených prostorech posiloven či bazénů povoluje přítomnost maximálně deseti lidí. Provozovatelům se to nevyplatí. Podle nové tabulky by se fitness centra, bazény a další zařízení řídila podobnými pravidly jako supermarkety. Platilo by tam omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních, řekla serveru prezidentka České komory fitness Jana Havrdová, která se vyjednávání o podobě nové tabulky účastnila.

"Tuto tabulku s jednotlivými resorty a oblastmi (nejen pro sport) připravuje hlavní hygienička a její odbor," cituje server Blatného. Rážová na dotazy k nové tabulce nereagovala. Hnilička předpokládá, že tabulka bude připravená pro nedělní jednání vlády. Pokud by změnu vláda schválila, mohla by začít platit od pondělí.

Blatný ještě v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že chce v systému PES co nejméně výjimek. Čím více bude v systému výjimek, tím více bude mít děr a tím méně bude fungovat, řekl.

PES vláda spustila minulé pondělí, země byla tehdy v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, na který jsou navázána nejpřísnější omezení. Od tohoto pondělí se ČR přesunula do čtvrtého stupně. Zkrátila se doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací. Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud. Ve středu se pro další studenty otevřou školy.

Související

Ministerstvo zdravotnictví

NKÚ: MZd dalo třem nemocnicím 4,8 miliardy. Nezkontrolovalo jejich využití, nemocnice porušily podmínky

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo výjimečné finanční příspěvky ve výši 4,8 miliardy korun mezi tři přímo řízené fakultní nemocnice. Tyto prostředky měly být použity na oddlužení, odměny pro pracovníky vystavené riziku nákazy covid-19 a pro provoz záložní polní nemocnice v Praze – Letňanech. Rozdělení ale proběhlo bez následné kontroly využití těchto finančních prostředků.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Milan Hnilička Jarmila Rážová (hygienička) Jan Blatný Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy