Testy na covid má většina Čechů dál zdarma. Platí za ně jen neočkovaní dospělí

Preventivní testy na covid-19 mají dál hrazeny z veřejného zdravotního pojištění více než tři čtvrtiny české populace. Ode dneška si podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví testy sami platí lidé, kteří jsou starší 18 let a zároveň nejsou očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemají potvrzení lékaře, že se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Z dat ministerstva zdravotnictví podle výpočtu ČTK vyplývá, že jde asi o 2,7 milionu lidí, tedy méně než čtvrtinu populace.

Testy, které nařídí lékař nebo hygienická služba jsou dál zdarma, stejně jako testování dětí. Celkově žije v ČR 10,702 milionu lidí, z nich 8,683 milionu jsou dospělí. Alespoň jednou dávku očkování dostalo 5,958 milionu z nich. Zbývá tedy asi 2,725 milionu lidí, kteří si testy ode dneška budou platit sami. Kolik lidí se nemůže očkovat ze zdravotních důvodů, data neuvádějí.

Výsledek testu, potvrzení o očkování nebo nákaze potřebují lidé podle ministerstva například pro návštěvu sportovních utkání nebo kulturních akci, památek, kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo nebo ubytovacích služeb. Ode dneška potvrzení o bezinfekčnosti navíc kontrolují provozovatelé restaurací, dosud měli povinnost se prokázat jen zákazníci při kontrole hygienickou stanicí.

Celkově bylo od loňského února podle dat o testování provedeno přes 11,7 milionu PCR testů a 28,9 milionu antigenních testů, které jsou většinově používány právě jako testy preventivní. Zdravotní pojišťovny od začátku epidemie vydaly za testování téměř 16 miliard korun. Loni to bylo zhruba pět miliard korun, letos do září už skoro deset miliard. Kromě antigenních testů, které letos stály podle dostupných údajů pojišťoven více než 4,4 miliardy korun, přispívaly také letos na jaře firmám na samotesty jejich zaměstnanců. Šlo o více než 720 milionů korun.

Z celkového počtu 40 milionů testů bylo přes 29 milionů takzvaně preventivních, tedy udělaných na žádost testovaného. Dalších 6,34 milionu bylo testů z epidemiologických důvodů, tedy nařízených krajskými hygienickými stanicemi. Nařizují se například lidem, kteří byli v rizikovém kontaktu s někým pozitivně testovaným. Asi 3,62 milionu testů bylo diagnostických. Lékaři je předepsali proto, aby nákazu potvrdili, či vyloučili u lidí, kteří měli příznaky nemoci.

Preventivní testy odhalily celkově více než 219.000 nakažených. PCR testy celkově odhalily 854.000 pozitivních lidí, kteří měli příznaky, a 681.000 bez příznaků. U antigenních testů, které odborníci považují za méně přesné, šlo o 133.000 lidí s příznaky a 86.000 lidí bez příznaků.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy