Dospělí uprchlíci z Ukrajiny by měli začít od příštího týdne postupně zdravotním pojišťovnám hlásit, jak uhradí své zdravotní pojištění. Po uplynutí 150 dnů od získání víza k ochraně za ně odvody přestává platit stát. Lidé mohou využít webový formulář, nebo změnu oznámit v pobočce své pojišťovny.
Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovala ministerstva zdravotnictví a práce, Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Uprchlíci z Ukrajiny s vízem k ochraně získali i zdravotní pojištění. Hradí ho za ně stát. Pravidla mění novela zákona "lex Ukrajina". Stanovuje, že po 150 dnech od udělení ochrany si dospělí budou hradit pojištění sami. Stát ho dál bude posílat jen za studenty do 26 let, lidi v důchodovém věku, rodiče na rodičovské či za nezaměstnané v evidenci úřadů práce, kteří si hledají místo. "Kdo žádnou z těchto podmínek nesplňuje, musí si zdravotní pojištění hradit sám," stojí v tiskové zprávě. Připomíná, že změna v praxi nastane po 24. červenci, kdy uplyne 150 dní od ruského vpádu na Ukrajinu.
Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má změna dospělé příchozí motivovat k nástupu do práce. Před pár dny ministr řekl, že zaměstnání si už našlo 92.000 lidí s vízem k ochraně. Za ukrajinské zaměstnance posílá odvody zaměstnavatel z výdělku. Podle tiskové zprávy to platí i pro dohody o provedení práce při měsíčním příjmu nad 10.000 korun a u dohody o pracovní činnosti při příjmu nad 3500 korun.
Invaze začala 24. února. Od té doby Česko vydalo 398.200 víz k ochraně. Celkem 61 procent z nich dostali lidé mezi 18 a 65 lety. Při přepočtu je jich kolem 244.000. Téměř tři čtvrtiny dospělých tvoří ženy. Čtyři procenta víz získaly osoby nad 65 let a 35 procent pak děti. Cizinecké policii se nahlásilo 369.200 uprchlíků.
"Odpovědnost za platbu zdravotního pojištění se po 150 dnech od udělení dočasné ochrany přesouvá ze státu na konkrétního pojištěnce. Je důležité, aby nikomu nevznikal zbytečný dluh, který mu může v budoucnu způsobit problémy," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je možné se s případnými dotazy obracet na linku 1221 či na linky zdravotních pojišťoven.
Nejvíc uprchlíků se registrovalo u VZP. Ta má na webu www.pomocukrajine.vzp.cz formuláře, přes které je možné změnu úhrady pojištění ohlásit on-line. Informace, koho se změna pravidel týká a jaké doklady je nutné doložit pro případné pokračování pojištění od státu, jsou v ukrajinštině. Zájemci je najdou také na stránkách www.nasiukrajinci.cz.
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Související
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 1 hodinou
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 2 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 2 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 3 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 4 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 5 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 6 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 7 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 7 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 8 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 9 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
Ukrajina připravovala operaci s krycím názvem M&Ms, během které měla na moskevská letiště v průběhu jediné noci zaútočit až tisícovka autonomních bezpilotních letounů řízených umělou inteligencí. Cílem utajovaného plánu bylo zahltit ruskou protivzdušnou obranu, vyřadit z provozu klíčové dopravní uzly a donutit Kremelské vedení k návratu k jednacímu stolu. Přípravy však byly pozastaveny po červencovém odchodu ministra obrany Mychajla Fedorova.
Zdroj: Libor Novák