V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince. Od začátku epidemie loni v březnu testy prokázaly nový koronavirus ve zhruba 1,56 milionu případů. Počet úmrtí k úterý stoupl na 27.329. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Zjednodušené reprodukční číslo v úterý kleslo pod 0,67. Je to nejnižší hodnota od začátku října, kdy tento údaj začalo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat jako součást protiepidemického systému PES. Pod 1,0 se reprodukční číslo v Česku drží 30. den v řadě. Zatím nejvyšší hodnotu mělo loni 9. října, kdy bylo vyšší než 1,75.
Reprodukční číslo udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje.
Od začátku letošního roku přibylo do statistiky 828.500 prokázaných případů nákazy, tedy kolem 53 procent ze všech případů od začátku epidemie. Od začátku druhého březnového týdne ale počty nových případů v mezitýdenním srovnání klesají. Výjimkou byl pouze pátek 12. března a neděle 4. dubna.
Nejvíce se v poslední době covid šíří na Děčínsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 326 potvrzených případů za sedm dní. Následuje Jihlavsko s 323 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden.
Postupně klesá také počet úmrtí lidí s prokázaným covidem. V březnu bylo 12 dní, kdy zemřelo více než 200 lidí za den. Za poslední dva týdny nebyl ani jeden takový den.
V nemocnicích bylo v úterý 6744 pacientů s prokázaným covidem. Oproti velikonočnímu pondělí to byl nárůst o 484 případů, v mezitýdenním srovnání naopak pokles o 1100 hospitalizovaných. Ve vážném stavu bylo 1365 covidových pacientů.
Z více než 22.600 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem byla dnes ráno neobsazena přibližně čtvrtina. Lůžek s plicní ventilací byla v Česku podle údajů ministerstva zdravotnictví volná pětina.
Laboratoře v úterý udělaly přes 241.000 testů, z toho 218.000 antigenních. Oproti pondělí, kdy byl svátek, to byl téměř pětinásobek. Ve srovnání s úterkem o týden dříve celkový počet testů stoupl o 27.400, avšak přesnějších PCR testů bylo o 5500 méně.
Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, klesl oproti předchozímu úterý z 0,6 na 0,32 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl z 12,3 na 8,1 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl nakažených na počtu testů klesl z 26 na 22 procent.
V úterý zdravotníci v Česku aplikovali 41.564 dávek některé ze tří druhů očkovacích látek proti covidu. Bylo to o 4300 méně než ve stejný den před týdnem.
Celkový počet vyočkovaných dávek je přibližně 1,86 milionu. Obě potřebné dávky má téměř 612.000 lidí.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 43 minutami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 1 hodinou
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 2 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 3 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
včera
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
včera
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
Českou atletiku zasáhla velmi smutná zpráva. Krátce před 71. narozeninami zemřel legendární diskař Imrich Bugár, mistr světa a stříbrný olympijský medailista. Bugár je stále držitelem československého rekordu v hodu diskem.
Zdroj: Jan Hrabě