Proti koronaviru bylo v ČR očkováno asi 15.000 lidí, řekl v České televizi (ČT) bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle premiérova poradce nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo, představit je chce v úterý.
Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna. Nežádoucí účinky vakcíny nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla ČT s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
K vývoji epidemie Prymula řekl, že očekává další nárůst počtu nových případů do 15. ledna, potom budou kulminovat. Minulý týden byl dosažen zatím nejvyšší počet denních pozitivně testovaných, téměř 17.000. Počty v druhé polovině prosince výrazně ovlivnily vánoční svátky, kdy se méně testovalo. V neděli bylo pozitivních 6220 lidí, což je v tento víkendový den nejvíc od 1. listopadu.
"Počkejme si na ostrá data z následujících dvou dní. Čekám na úterý a středu," uvedl Prymula. Dá se podle něj očekávat, že počty by mohly dosáhnout v pracovní den i 20.000 pozitivních případů. Zátěž nemocnic by podle něj měla být dokonce vyšší než v poslední vlně na přelomu října a listopadu.
Podle Prymuly nyní platná opatření proti šíření nákazy nemusí stačit, řekl v televizi CNN Prima News. Pokud by se situace nezlepšila, musí začít masivní testování a rychlé vychytávání pozitivních jedinců, což se nyní ne úplně daří, řekl s poukazem na vysoký podíl pozitivních mezi testovanými. "Situace bude složitá minimálně do března," předpověděl. O letních prázdninách očekává Prymula podobný režim jako loni a do normálu by se podle něj život mohl vrátit po září.
Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že lidé nad 80 let se budou moci registrovat od poloviny ledna, ostatní lidé pak od února. Přesný termín dostanou až později, systém je vyhodnotí podle věku nebo zdravotního stavu. VZP dnes uvedla, že nejdříve v březnu se bude očkovat u praktických lékařů.
V dubnu, květnu a červnu bude mít ČR podle Prymuly dva miliony dávek měsíčně. "Bude to zhruba 80.000 dávek denně. Nejde potom spoléhat jenom na nemocnice nebo praktické lékaře," uvedl bývalý ministr. V dubnu se podle něj také zřejmě nejdříve budou očkovat lidé, kteří nejsou v rizikových skupinách.
Mezi nežádoucími účinky vakcíny, které byly nahlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, byla bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo bolestivost v místě vpichu. Podle odborníků jsou to očekávatelné reakce, které obvykle zmizí do několika hodin, uvedla ČT. "SÚKL nezaznamenal žádná hlášení na stavy, které by ohrožovaly život. Dvě z těch reakcí by se daly vyhodnotit, že byly jako celkové alergické. Ale obě ty osoby v řádech hodiny, dvou byly v pořádku a odešly domů," řekla televizi ředitelka SÚKL Irena Storová.
Každý očkovaný potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávku a chránit je alespoň částečně, než méně lidí na více než 90 procent. Podle Prymuly je to věc k diskusi, kterou si dovede představit. Odmítá ale očkování lidí dvěma dávkami různých vakcín.
Ministerstvo zdravotnictví před koncem roku povolilo získávat z jedné lahvičky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je prozatím jediná v EU schválená, až šest místo dosavadních pěti dávek. Látky je v ní dost, výrobce ale počítal se ztrátami při aplikaci. Díky tomu se bude v ČR aplikovat z objednaných dodávek více vakcín.
Dosud jich dorazilo asi 32.600, další se očekávají ve čtvrtek a pak každý týden. Po rozmrazení vakcíny je třeba pět či šest dávek z lahvičky rychle spotřebovat. "Umím si představit, že budou ve velkých očkovacích centrech čekat 'dobrovolníci' na očkování," dodal Prymula. Tito lidé budou podle jeho návrhu čekat na telefonu pro případ, že by třeba někdo objednaný na vakcinaci nepřišel a látka zbyla.
23. května 2025 16:40
Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
Související

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Roman Prymula (epidemiolog) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Trzaskowski se na druhý pokus stane polským prezidentem, naznačují odhady
před 48 minutami

První slova Novotného o nehodě. Hodnotím ji jako fantastickou, řekl
před 1 hodinou

Rakušan prozradil, co zjistil o přestřelce u česko-německé hranice
Aktualizováno před 2 hodinami

Ani v noci nebude klid. Bouřky mohou být i velmi silné, varuje ČHMÚ
před 3 hodinami

Rusové přiznali ukrajinský útok, Zelenskyj dohlížel. Škody jsou podle Kyjeva obrovské
před 3 hodinami

Pavel Novotný měl nehodu na dálnici u Prahy
před 4 hodinami

Rusové odletěli do Istanbulu. Zelenskyj řekl, co chce ukrajinská delegace
před 5 hodinami

Není spojenec jako spojenec. Máme věřit přátelství mezi Putinovým Ruskem a Kimovou KLDR?
před 7 hodinami

Ukrajinci slaví. Drony poškodily či zničily přes 40 ruských letadel
před 7 hodinami

Zemanova slova o volbách neunikla pozornosti. Rakušan mluví o útoku na demokracii
před 8 hodinami

ANO by vyhrálo volby, do Sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí
před 9 hodinami

Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
před 10 hodinami

Medvěd v Česku. Obec u Luhačovic vyzvala místní k obezřetnosti
před 10 hodinami

Brambory mají svůj mezinárodní den. Co z nich vařili naši předci?
před 11 hodinami

Střelba na česko-německé hranici. Muž vytáhl na policisty zbraň, je po smrti
před 12 hodinami

Hamás nabízí za příměří živá i mrtvá rukojmí. Američané a Izraelci reagují
před 13 hodinami

Tragédie v Rusku. Vlak narazil do zříceného mostu, na místě jsou mrtví i desítky zraněných
před 14 hodinami

Bouřlivé počasí pokračuje. V neděli může být ještě hůře, varuje ČHMÚ
včera

Smrtelná nehoda na Chrudimsku. Řidič skútru přišel o život při srážce
včera
Bude mít fotbalová Sparta brzy nového trenéra? Spekuluje se o Belgičanu Clementovi
Již v nejbližších dnech se fanoušci fotbalové pražské Sparty mohou dozvědět jméno nového hlavního trenéra. Opět by se mělo jednat o zahraniční jméno, nemělo by se však v tomto případě jednat o dánskou cestu. Podle nejnovějších zákulisních informací, citovaných serverem Ruik.cz, je na cestě do české metropole belgický stratég Philipp Clement, jenž v minulosti prošel Monakem, Clubem Bruggy nebo Genkem.
Zdroj: David Holub