V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. Roste také incidenční číslo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v neděli podali necelých 1900 dávek očkování proti covidu.
Za posledních sedm dní v Česku přibylo 24 nových případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel. Před týdnem jich bylo 16. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie nabývá na síle a sedmidenní přírůstek na 100.000 lidí je asi dvakrát vyšší než před 14 dny. "Je to stále hodnota bezpečná," řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Epidemie se nyní podle něj šíří hlavně mezi mladší a mladou neočkovanou populací.
Nejvýrazněji se koronavirová infekce šíří v Karlovarském kraji a v Praze. Na západě Čech připadá na posledních sedm dní zhruba 48 nových případů na 100.000 obyvatel, v hlavním městě 42. Naopak nejpříznivější situace je v Libereckém kraji s incidenčním číslem 11.
Na úrovni okresů má nejvyšší incidenci Karlovarsko následované Píseckem. V okrese Karlovy Vary připadá na 100.000 lidí 80 nových případů za posledních sedm dní, na Písecku zhruba 61.
Z ohnisek, které hygienici v posledních dnech trasovali, připadá podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové asi 70 až 80 procent na školská zařízení. Rizikem jsou podle ní také firmy s větším počtem neočkovaných pracovníků. Hygienici zaznamenali v poslední době několik ohnisek ve firmách, které mají zahraniční zaměstnance. Jeden případ byl v sociálních službách a dva ve zdravotnických zařízeních. Podle Svrčinové tyto případy vždy souvisely s tím, že z personálu někdo nebyl očkován. Řekla to na tiskové konferenci ministerstva.
Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá. V neděli jich bylo 113, nejvíc od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných 68 lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V neděli jich bylo 17, o deset více než o týden dříve. Dušek zopakoval, že očkování chrání před těžkým průběhem nemoci. Podle něj bylo od začátku července do neděle na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 26 pacientů po ukončeném očkování. Jejich hospitalizaci lze podle Duška přičíst pokročilému věku a horšímu zdravotnímu stavu.
Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného v neděli kleslo z 1,4 na 1,2. Nad jedničkou představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce se drží od 26. srpna.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 1,68 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se už vyléčilo, naopak 30.414 zemřelo. Od začátku září přibylo do statistik sedm úmrtí.
Laboratoře v neděli prověřily 31.500 vzorků, z toho zhruba čtyři pětiny méně přesnou antigenní metodou. V mezitýdenním srovnání byl počet provedených testů nižší o téměř 2200, údaje se ale ve statistikách objevují s menším zpožděním.
Zdravotníci v posledním dni minulého týdne podali podle předběžných údajů 1881 dávek očkování proti covidu, ani ne polovinu množství z předchozí neděle. Pokud by se údaj již nezměnil, znamenalo by to nejnižší počet aplikovaných dávek za den od konce ledna.
Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno 11,63 milionu dávek některé ze čtyř používaných očkovacích látek. Plně ukončené očkování má 5,841.873 lidí.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 2 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 2 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 3 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 3 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 4 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 4 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 5 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 6 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 6 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 7 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 7 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 8 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 8 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
před 9 hodinami

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
včera

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů
včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
včera

Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?
včera

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu
včera
Táhněte, obořila se vulgární lékařka na pacientku. Incident řeší i policie
V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k šokujícímu incidentu. Pacientka tvrdí, že ji lékařka urážela a vulgárně vyhodila, když žádala žádanku na vyšetření. Celý spor natočila na video a zveřejnila. Na incident upozornila TV Nova.
Zdroj: Lucie Podzimková