Česko má podezření na výskyt varianty omikron, analýza ji potvrdila na 90 procent

Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent potvrdila koronavirovou variantu omikron. Výsledek ještě bude potvrzovat Národní referenční laboratoř. České televizi (ČT) to dnes večer řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Šlo by o první potvrzený výskyt této varianty v ČR.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jižní Africe.

Potvrzení varianty omikron u ženy z Libereckého kraje je podle mluvčího velmi pravděpodobné i vzhledem k tomu, že do ČR přicestovala právě z Namibie. Sekvenace a další analýzy v Národní referenční laboratoři by měly variantu omikron potvrdit s ještě větší pravděpodobností, řekl Řičář. "Předpokládám, že další zpřesnění bude v dalších desítkách hodin, pravděpodobně na začátku příštího týdne," dodal. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v reakci České televizi řekl, že přijatá opatření se měnit nebudou a zůstanou v platnosti.

Laboratoř liberecké nemocnice prověřovala vzorek odebraný ženě, která se v devítičlenné skupině do ČR vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Žena je v izolaci, očkovaná a má lehký průběh nákazy, napsal dnes na twitteru premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle televize Nova jde o šedesátiletou ženu z Liberce. 

Dobrá zpráva je, že tato paní je očkovaná, má lehký průběh a výsledek sekvenačního testu bude zítra. Média budeme samozřejmě informovat.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 27, 2021

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v České televizi (ČT) řekla, že stejným způsobem se ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. U nich i rodinných příslušníků ženy hygienici ověřují, zda jsou nakažení koronavirem.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících do ČR z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie, kde už se výskyt varianty omikron potvrdil, se bude její přítomnost zjišťovat při PCR testech. Případné nakažené budou hygienici přednostně trasovat, řekla Svrčinová v ČT.

Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová dnes ČTK sdělila, že v případě ženy po návratu z Namibie se čeká na výsledky celogenomové sekvenace. Národní referenční laboratoř vydala pokyny laboratořím, jaké mutace mají přednostně vyšetřovat takzvaným diskriminačním testem PCR. Měly by tak postupovat hlavně u případů, kdy se lidé vrátili z ciziny. Vlastnosti varianty omikron podle Čechové zatím nejsou přesně známy.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Státní zdravotní ústav (SZÚ) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

před 18 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina zřejmě zasáhla budovu FSB v centru Kursku

Ukrajinský bezpilotní letoun pravděpodobně zasáhl budovu FSB v centru města Kursk v Rusku. S informací přišlo několik zdrojů, včetně serveru Ukrajinska pravda a gubernátora oblasti Romana Starovojte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy