V Česku v pondělí přibylo 10.829 případů covidu, nejvíce od 1. března. Proti minulému pondělí je to nárůst o 442 nakažených. Počet podezření na opakovanou nákazu se zvýšil o 77 na 2064 případů. V nemocnicích je s koronavirem 2220 pacientů, za dva dny jich přibylo téměř 200. Opět vzrostla incidence, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 506 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Počty nakažených v ČR v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemie varianta omikronu BA.2. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.
Ačkoliv je v mezitýdenním srovnání nových případů nákazy více, laboratoře testují méně. V pondělí provedly přibližně 37.000 testů, o 9000 méně než před týdnem. Roste tak pozitivita, vyšší byla u všech třech typů testů. V případě lidí, kteří se nechali testovat preventivně, byla pozitivní bezmála čtvrtina vzorků, což je dokonce nejvíce od 23. října loňského roku.
Přestože v nemocnicích přibývá lidí s nákazou, stále je v nich situace lepší než před týdnem, kdy bylo hospitalizováno 2532 nakažených. V těžkém stavu je 116 pacientů, o 60 méně minulé pondělí.
Incidenční číslo vzrostlo v deseti krajích, ve čtyřech kleslo. Nejnižší zůstává v Karlovarském kraji, kde je za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 378 nakažených. Incidenci nižší než 400 mají také kraje Liberecký a Olomoucký. Naopak nejhůře je na tom Plzeňský kraj s incidencí 668.
Zájem o očkování je nadále nízký. V pondělí ho podstoupilo 3058 lidí, nejméně ve všední den v tomto roce. Pro třetí posilující dávku si přišlo 2501 lidí, naopak první dávku dostalo pouze 239 zájemců.
V Česku se od pondělí rozvolnila další protiepidemická opatření. Nošení respirátorů už je povinné pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.
První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo téměř 3,7 milionu lidí, zemřelo 39.216 z nich.
13. prosince 2025 9:54
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 39 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě