Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 29.476 případů koronaviru. Je to podobné jako před týdnem, kdy jich bylo pouze o 31 méně. Počet testů byl ale minulé pondělí výrazně vyšší. Dalších 5365 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, v tomto případě je to mezitýdenní nárůst asi o 350 reinfekcí.
Přibylo lidí v nemocnicích. S covidem-19 je hospitalizováno 3413 pacientů, letos dosud nejvíce. Z nich je 216 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Testů bylo v pondělí zhruba 131.000, před týdnem asi o 43.000 více. Zvýšil se podíl pozitivních vzorků. V případě nejčastějších preventivních testů dosáhl 15,31 procenta, minulé pondělí byl nižší než 11 procent. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, vzrostla pozitivita z 32,66 procenta na více než 40 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se zvýšil podíl pozitivních testů o pět procentních bodů na 23,02 procenta.
Beze změny zůstává takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 2145 nakažených. V devíti krajích incidence od pondělí klesla, v pěti vzrostla. Nejvyšší je nyní v Jihomoravském kraji, kde na 100.000 lidí připadá za posledních sedm dní 2305 nakažených. Následuje Moravskoslezský kraj s incidencí 2280. Nejlépe na tom je nadále Karlovarský kraj, kde incidenční číslo kleslo na 1691.
Počty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta. Počet hospitalizovaných je sice nyní nejvyšší od 29. prosince, stále ale zůstává výrazně nižší než při některých předchozích vlnách. Například zhruba před dvěma měsíci bylo hospitalizovaných kolem 7000, z toho přes 1000 ve vážném stavu.
S covidem od začátku epidemie v Česku zemřelo 37.549 lidí. Od pátku do neděle bylo obětí pokaždé alespoň 40. Tak vysoký počet zemřelých ve třech dnech po sobě zaznamenalo ministerstvo naposledy před měsícem. Na pondělí zatím připadá 23 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.
Těžkému průběhu covidu má zabránit očkování. Zájem o něj ale klesá. V pondělí zdravotníci aplikovali 15.969 dávek vakcíny, což je ve všední den letos nejméně. Pro třetí posilující dávku si přišlo 12.255 zájemců. Naopak první očkování podstoupilo jen 674 lidí.
Pokles zájmu o očkování proti covidu-19 má podle sociologa Daniela Prokopa několik důvodů. Pro posilující dávku si podle něj nepřišla část lidí nad 55 let s nižším vzděláním, v lednu se také často rozhodli neočkovat lidé, kteří do té doby váhali. Rodiče navíc méně než v předchozích měsících nechávají očkovat děti.
Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z modernějších mRNA vakcín.
První případy koronaviru se v Česku objevily 1. března 2020. Od té doby odhalily laboratoře v zemi 3,273.375 nakažených. Z nákazy se dosud vyléčilo 2,95 milionu lidí.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
včera
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
včera
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
26. června 2026 21:42
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
26. června 2026 20:26
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
26. června 2026 19:01
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.
Zdroj: Libor Novák