V Česku se od začátku koronavirové epidemie prokázalo přes 4,1 milionu případů covidu

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 4,1 milionu případů covidu-19. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci je přes 333.000.

Tempo růstu nákazy začalo výrazně růst loni v listopadu a pak letos v lednu a únoru, kdy laboratoře dvakrát vykázaly přes 50.000 nakažených za den. Rekordních 57.247 případů přibylo letos 1. února, poté začaly počty výrazně klesat, v posledních týdnech ale tempo nákazy zrychlilo: posledních 100.000 případů nyní přibylo za 52 dní (zhruba měsíc a tři týdny), předtím to bylo za tři měsíce a 13 dní.

V ČR bylo dosud prokázáno 4,100.480 případů covidu, tedy zhruba 390.000 případů na milion obyvatel. Podle serveru Ourworldindata.org je ČR nyní 31. nejzasaženější zemí podle poměrného počtu nakažených a na žebříčku stále klesá. Začátkem letošního ledna byla ČR z tohoto pohledu sedmá, o měsíc později třináctá, začátkem března dvacátá, začátkem července na 26. místě a začátkem srpna na 29. místě. Z celého světa je na tom nyní nejhůře Kypr (653.246 případů nákazy na milion obyvatel), v první desítce jsou pak San Marino, Andorra, Rakousko, Dánsko, Island, Slovinsko, Portugalsko, Francie a Brunej.

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je více než 616 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží už od března 2020 Spojené státy, kde počet nakažených překračuje podle JHU 96 milionů. Druhá je Indie (44,5 milionu) a třetí Francie (35,3 milionu). Tempo růstu počtu nových případů ve světě v posledních týdnech spíše klesá posledních deset milionů nakažených přibylo za 19 dnů, předtím to bylo na 12 a 11 dní.

 

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy