V Česku ubylo hospitalizací nakažených pacientů

V Česku dnes začala platit přísnější opatření proti nemoci covid-19. Nová omezení se týkají zejména ubytovacích služeb, návštěv v nemocnicích a cizinců, kteří smějí přijet do Česka pouze z nezbytných důvodů. Spolu s horším počasím se to mohlo podepsat i na nižší návštěvnosti některých horských středisek ve srovnání s předchozím víkendem.

Vláda o zpřísnění podmínek rozhodla ve čtvrtek kvůli vysokému vytížení nemocnic. Tento pátek bylo v Česku hospitalizovaných 5812 pacientů s novým koronavirem, o 518 méně než před týdnem. Na Orlickoústecku dnes policie odhalila lyžařský vlek, který byl v provozu navzdory zákazu.

V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. Ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Index protiepidemického rizika PES dnes vlivem revize údajů z předchozích dvou dnů klesl ze 70 na 68 bodů, nadále ale zůstává ve čtvrtém stupni epidemického rizika. Platná opatření přesto odpovídají nejvyššímu, pátému stupni.

Ačkoliv celkový počet pacientů v českých nemocnicích v pátek klesl, a v těžkém stavu bylo nejméně lidí s covidem od 3. ledna, situace v některých zařízeních je nadále vážná. Dnes na to upozornili signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám, kteří po ministerstvu zdravotnictví požadují, aby umožnilo převoz covidových pacientů z přetížené chebské nemocnice do Německa. V chebské nemocnici chybí volné kapacity intenzivní péče, v důsledku toho musí zdravotníci podle autorů výzvy selektovat pacienty. Dosud se pacienti s koronavirem převáželi do jiných nemocnic v rámci kraje i mimo něj, i tam již kapacity docházejí, uvedli.

O pomoc ministerstva zdravotnictví s převozem pacientů do Německa požádal před nedávnem hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale tuto možnost odmítl. Uvedl tehdy, že v Česku jsou dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic.

I dnes vyrazila část Čechů do hor. V Krkonoších a Orlických horách jich ale bylo méně než o minulém víkendu. Na menší zájem mělo zřejmě vliv i větrné počasí a také další omezení provozu lanovek, které nesmí kromě lyžařů vozit už ani pěší a běžkaře. Policie tak nemusela řešit žádné vážnější dopravní problémy. Větší komplikace nezaznamenali ani zástupci horských středisek.

Méně lyžařů bylo také v Jizerských horách, ačkoliv i dnes se zaplnila parkoviště v Bedřichově, který patří k oblíbeným nástupním místům na Jizerskou magistrálu. Zatímco o druhém lednovém víkendu tam ale museli příjezd policisté kvůli náporu motoristů zavřít, dnes byla doprava klidná.

Stovky, možná až tisíce návštěvníků dnes naopak zamířily na šumavskou Kvildu, řekl ČTK její starosta obce Václav Vostradovský (STAN). Lidé, z nichž někteří přijeli v karavanech, si užívali sněhu na bobech či běžkách. Do terénu ale vyrazili i pracovníci České obchodní inspekce, kteří spolu s policisty zkontrolovali na Kvildě a Zadově 19 penzionů, hotelů a restaurací. Žádné porušení zákona ani vládních omezení nezjistili.

Přestože provoz lyžařských vleků a lanovek protiepidemická nařízení neumožňují, v Čenkovicích na Orlickoústecku dnes vlek jezdil. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské využívaly vlek desítky lyžařů, vypadalo to tam, jako za běžného provozu. Policisté případ zadokumentovali a předali správnímu orgánu. Provozovateli hrozí až třímilionová pokuta.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika nemocnice

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí úřaduje. Platí výstraha pro značnou část Česka

Na Česko se už v pátek začal z oblohy opět sypat sníh, do neděle mají místy spadnout desítky centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před jevy, které mohou dělat problémy zejména v silniční dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy