V Česku v sobotu přibylo 2251 potvrzených případů koronaviru

V Česku v sobotu přibylo 2251 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 340 případů méně. Je to nejnižší sobotní nárůst od začátku roku. Dál klesá počet podezření na opakovanou nákazu, v sobotu jich bylo 397.

Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel za poslední týden, kleslo na 295, je nejníže od konce loňského října. Nejméně od konce loňského října je také hospitalizovaných s covidem-19, v sobotu vyžadovalo nemocniční péči 1258 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. Zároveň ale dlouhodobě ubývá i testů, v sobotu laboratoře otestovaly přes 10.000 vzorků, asi o 2400 méně než před týdnem. Pozitivita stoupla u všech typů testů, u nejčastějších preventivních se v sobotu koronavirus prokázal zhruba u 19 procent vzorků.

Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 lidí 449 nakažených. Následuje Středočeský kraj v přepočtu s 338 pozitivními a Jihomoravský kraj s 311. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Nejlépe je na tom Karlovarský a Liberecký kraj, kde dosahuje incidenční číslo hodnoty 197, respektive 204.

Méně hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo naposledy loni 25. října. V mezitýdenním srovnání klesl jejich počet zhruba o 360 na 1258. V těžkém stavu bylo v sobotu 80 pacientů, o dvě desítky méně než před týdnem. S potvrzeným koronavirem dosud v Česku zemřelo 39.880 lidí. Tento týden je zatím obětí 116, v minulém týdnu zemřelo ve stejném období 131 nakažených. Údaje z posledních dní ale většinou ještě při dalších aktualizacích rostou.

Očkovat proti covidu se v sobotu nechalo 631 lidí, asi o třetinu méně oproti minulému týdnu. Zájem klesá dlouhodobě. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí, posilující dávku, v sobotu ji dostalo přes 500 očkovaných. Od prosince 2020, kdy se s očkováním začalo, podali zdravotníci v České republice více než 17,5 milionu dávek vakcíny. Posilující dávku dosud dostalo přes 4,1 milionu lidí.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,86 milionu potvrzených případů nákazy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Aktualizováno před 24 minutami

před 37 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 39 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy