Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000. Laboratoře jich odhalily 14.968, zhruba o 3000 více než v úterý. V zemi je nyní zhruba 124.000 nakažených.
Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 1739 lidí, z toho zatím 253 tento týden. V pondělí bylo obětí 100, dosud nejvíce za jeden den.
Od března se v České republice nákaza prokázala u 208.915 lidí. Z nich se 83.136 vyléčilo. Většina nakažených má sice mírný průběh nemoci, ale počet hospitalizovaných v posledních dnech výrazně roste. V nemocnicích je s koronavirem 4417 pacientů, přibližně čtyřikrát více než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkých případů, kterých je podle posledních údajů ministerstva 657.
Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina. Samotné množství testů přitom také roste. V úterý jich laboratoře poprvé provedly více než 40.000, pozitivních bylo téměř 30 procent. Středeční bilanci testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.
Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených na Prostějovsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo téměř 882 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel. Jen nepatrně lepší je situace na Zlínsku, kde přibylo za uplynulých sedm dní 879 nakažených na 100.000 obyvatel. Více než 800 případů zaznamenaly ještě okresy Hradec Králové a Plzeň-jih.
Naopak relativně nejlepší epidemická situace je na Chebsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 266 infikovaných. Pod hranicí 300 nových případů se drží ještě Karvinsko.
Kvůli rychlému šíření nákazy je ode dneška až výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Lidé mohu nakoupit jen základní zboží. I ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie nebo lékárny. Výjimku z uzavření obchodů mají ještě prodejny pohonných hmot, krmiv a potřeb pro zvířata, brýlí nebo novin a časopisů. Z uzavření služeb dostaly od vlády výjimku zase autoservisy, výdejny zásilek, květinářství, galanterie či servisy elektroniky a domácích spotřebičů.
Na minimum je omezen pohyb lidí a setkávání s ostatními, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) je omezení volného pohybu lidí nejúčinnější formou prevence šíření koronaviru. Pokud by pohyb nebyl omezen, nestačila by podle jeho středečního vyjádření kapacita zdravotnického systému. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se však mohou pouze dva lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
V Praze přibylo ve středu 1699 potvrzených případů koronaviru. Podruhé v řadě tak bylo překonáno denní maximum, v úterý byl nárůst o 141 případů nižší. Od března se v hlavním městě nakazilo 35.307 lidí, vyléčilo se jich 15.297, obětí je 272. V Praze tak aktuálně je 19.738 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůsty nakažených jsou v metropoli v poslední době vysoké, podobně jako v celé zemi. Za první tři dny tohoto týdne zatím laboratoře v Praze odhalily 4258 nakažených, což je více než za první čtyři dny minulého týdne, který byl přitom rekordní. V posledních devíti dnech byl nárůst osmkrát vyšší než tisíc případů.
Za posledních sedm dní připadá v hlavním městě na 100.000 obyvatel zhruba 563 nakažených. Mnoho okresů v zemi je na tom hůře. Například na Zlínsku a Prostějovsku se tento ukazatel pohybuje okolo 880 případů, přes 800 se dostaly také okresy Hradec Králové a Plzeň-jih.
V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než třicítce míst. Ve středu začalo fungovat odběrové místo v budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 a nově jsou k dispozici rovněž drive-in odběry u koupaliště Džbán v Praze 6.
Podle dřívějších vyjádření zástupců magistrátu jsou v plánu další místa, například v lokalitě na Stírce v Praze 8 nebo na Jižním Městě. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila speciální web.
Související
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Praha , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 1 hodinou
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 2 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 3 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 4 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 4 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 5 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 6 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
včera
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
včera
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.
Zdroj: Jan Hrabě