V malých firmách první kolo testů odhalilo 0,37 procent pozitivních

Ve firmách s deseti a 49 zaměstnanci byl v prvním kole testování podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) podíl pozitivních případů koronaviru 0,37 procenta. První cyklus testů měly dokončit do 26. března. Antigenní testy za více než 100 korun nakoupily zhruba dvě třetiny společností.

Návod na použití samotestovacích sad je podle malých podniků složitý, navíc některé testy byly vadné. Testování dvakrát týdně by podle firem do 49 pracovníků bylo velmi zatěžující, nejvíce by uvítaly rychlejší očkování. Na dotaz ČTK to dnes řekla generální ředitelka AMSP Eva Svobodová.

S dostupností antigenních testů neměly firmy do 49 zaměstnanců podle průzkumu, který AMSP po prvním kole testování provedla, problém - pětina podniků podle Svobodové uvedla, že byly delší dodací lhůty. Testy za 101 až 150 korun nakoupilo 50 procent společností, 14 procent firem za ně dalo více než 150 korun, naopak 26 procent podniků je sehnalo za 61 až 100 korun. Podle Svobodové některé podniky testovaly už před nařízením povinnosti.

"Dále firmy uváděly, že směrnice ministerstva se měnily, poslední znění vyšlo 25. března, zaměstnanci přitom měli být otestovaní do 26. března," řekla Svobodová. Podniky si také stěžovaly, že návod na test je složitý a obsahuje odborné termíny, které si musely najít v lékařském slovníku. Některé testovací sady navíc byly vadné, při stejném postupu se výsledek neukázal. Odpovědnou osobou za testování je jednatel firmy, odbornou sílu se společnostem nepodařilo sehnat, vyplynulo podle Svobodové z průzkumu.

Firmy, úřady i další veřejné instituce musejí zatím zaměstnance testovat jednou za sedm dní. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit frekvenci na jednou za pět dní. Pokud by vláda o častějším testování rozhodla, nebude to podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dříve než od 12. dubna.

Podniky do 49 pracovníků podle Svobodové upozornily, že testování dvakrát týdně by je enormně zatížilo. Hlavně ve směnných provozech by se testování musel věnovat minimálně jeden zaměstnanec navíc. "Podle jejich názoru jde o plýtvání penězi a zatěžování životního prostředí," dodala Svobodová.

Povinné testování se týká soukromého i veřejného sektoru. Postupně by testy měly pravidelně podle ministra Havlíčka podstupovat až čtyři miliony lidí, až půl milionu pracovníků týdně. Vláda minulý týden do procesu zapojila i firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). První kolo testů musejí zvládnout do 6. dubna.

Firmy budou moci na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat dotaci na čtyři testy za měsíc na zaměstnance. Pokud by vláda schválila častější testování, Havlíček slíbil i úpravu příspěvků.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy