Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března.
Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158.515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.
S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden. Od středy do soboty byl denní počet obětí vždy vyšší než sto, ve středu s koronavirem zemřelo 121 lidí, což je dosud nejvíce. Na neděli zatím připadá 71 obětí. Za celý minulý týden bylo v zemi 694 úmrtí s covidem. Tyto údaje se ale mohou zpětně měnit a je pravděpodobné, že nakonec bude průměr v minulém týdnu vyšší než sto obětí denně.
Celkem se dosud v Česku koronavirem nakazilo 258.097 lidí, vyléčilo se jich zatím 97.381. V nemocnicích ale k sobotě bylo 5345 lidí, o polovinu víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.
Rekordní byl v uplynulých sedmi dnech také celkový nárůst pozitivních případů v zemi. Laboratoře jich odhalily více než 84.000. Více se rovněž testuje. Ve všedních dnech se počet testů pohyboval okolo 45.000, v sobotu klesl zhruba na 36.2000. Pozitivních byla zhruba třetina. Nedělní bilanci testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.
Nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.
V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Znamená to komunitní šíření nákazy, tedy že se hygienikům nedaří nalézat její zdroje. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Zároveň je podle něj pravděpodobné, že vláda bude muset přitvrdit opatření, protože ta současná mají moc výjimek.
Související
Česko začalo regulovat psychomodulační látky
Do Česka dorazí 125 tisíc vakcín proti žloutence, oznámilo ministerstvo
ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
před 1 hodinou
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
před 1 hodinou
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
před 2 hodinami
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
před 3 hodinami
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
před 4 hodinami
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
před 5 hodinami
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
před 7 hodinami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 8 hodinami
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 8 hodinami
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 8 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 11 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 12 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Zdroj: Jan Hrabě