V neděli přibylo v Česku 2742 případů covidu, více než před týdnem

V neděli přibylo v Česku 2742 potvrzených případů covidu-19. Je to o 168 více než před týdnem, přestože zájem o testování se snižuje. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl o 30 na 431 případů. Nepatrně vzrostla incidence, na 100.000 obyvatel připadá v ČR za posledních sedm dní 501 nakažených. S nákazou je v nemocnicích 1906 pacientů, nejméně od 23. ledna.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemii varianta omikronu BA.2. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. Výjimkou bylo úterý a sobota. Při celkovém srovnání obou posledních týdnů počty nových nákaz přesto klesly. Za celý minulý týden jich laboratoře odhalily 53.656, o týden dříve to bylo 54.202 případů.

Laboratoře v neděli provedly přibližně 11.000 testů, asi o 3500 méně než před týdnem. U všech tří typů testů ale v mezitýdenním srovnání vzrostla pozitivita. V případě preventivních testů bylo pozitivních 21,4 procenta vzorků, což je nejvíce od začátku loňského listopadu.

V menší míře pokračuje vyšetřování pozitivních vzorků na koronavirus metodou diskriminačního PCR, které může ukázat podezření na některou z variant viru. Za týden od 5. března je hlásilo SZÚ 37 laboratoří, vzorků bylo přes 14.000. Nejpodrobnější celogenovou sekvenací bylo od začátku epidemie vyšetřeno více než 32.800 vzorků, jejichž data SZÚ sdílí s mezinárodní databází.

Mezi vzorky se objevila také nová subvarianta omikronu označená BA.2. "Varianta BA.3 byla v ČR detekována celogenomovou sekvenací pouze ve dvou vzorcích s datem odběru 27. ledna 2022, diskriminační PCR navíc její rozlišení mezi variantou omikron neumožňují. Tato varianta se na současné epidemické situaci nikde ve světě nepodílí," uvedl SZÚ ve zprávě. Od listopadu byla nahlášena celosvětově jen v 620 případech, od začátku března se objevilo jen jedenáct výskytů.

Incidenční číslo je momentálně nejnižší v Karlovarském kraji, na 100.000 obyvatel tam za posledních sedm dní připadá 345 nakažených. Pod 400 se incidence dostala ještě v Libereckém a těsně i v Olomouckém kraji. Naopak nejhůře je na tom Plzeňský kraj s incidencí 667.

Situace v nemocnicích se zlepšovala celý týden. V pondělí bylo s covidem hospitalizováno 2515 lidí, jejich počet tak klesl zhruba o 600. V těžkém stavu je 110 pacientů, o 57 méně než na začátku minulého týdne.

Dál se snižuje zájem o očkování. V neděli podstoupilo vakcinaci jen 189 lidí. Letos jich méně bylo pouze na Nový rok. Většina očkovaných si přišla pro třetí posilující dávku, naopak poprvé se nechalo v neděli očkovat 13 zájemců.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo téměř 3,7 milionu lidí, zemřelo 39.155 z nich.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy