V Pardubickém kraji zachytily PCR testy koronavirovou variantu omikron

V Pardubickém kraji zachytily PCR testy koronavirovou variantu omikron, na podrobnější analýzu jdou tři vzorky. Výsledky budou asi za týden. ČTK to dnes řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Na testy podle ní šli tři cizinci, kteří byli v Pardubicích na služební cestě. Determinační metoda PCR testu u nich potvrdila omikron. Aby byla stoprocentní jistota, poslaly se vzorky ještě na sekvenaci. Laboratoř je vyhodnotí zhruba do týdne, odhadla Hégrová.

"Determinační PCR vychází omikron, suspektní vzorky jsou tři. Sekvenace to pak potvrdí stoprocentně. Virologové očekávají, že výskyt omikronu bude stoupat a bude u nás dominantní variantou," řekla Hégrová.

Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) uvedl, že nejde o komunitní šíření, ale o izolované případy. V Pardubicích byli zahraniční návštěvníci, kteří přijeli z Nigérie. Penzion, kde byli ubytovaní, je teď preventivně uzavřený. "Přijeli na odborné školení, díky tomu víme, odkud jsou, penzion je zavřený, trasování se daří. Nemá smysl dělat zásadnější opatření," dodal hejtman.

Podle odborníků může být omikron nakažlivější než dosud dominantní delta. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Podle dat k 20. prosinci bylo dosud odhaleno více než 7500 případů v 57 zemích.

V Pardubickém kraji se od začátku pandemie potvrdil koronavirus u 130.831 osob, z nich se vyléčilo 118.676 lidí. Zemřelých je 1682. V poslední době počet nakažených klesá, je také méně hospitalizovaných.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy