V pátek epidemie koronaviru zrychlila. Přibylo 2326 nově potvrzených případů

V pátek epidemie koronaviru v Česku popáté v řadě zrychlila. Přibylo 2326 nově potvrzených případů nákazy, což bylo zhruba o čtvrtinu víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných je nadále v mezitýdenním srovnání nižší. V nemocnicích bylo k pátku 702 lidí s nemocí covid-19, tedy o 24 pacientů méně než před týdnem.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychloval i téměř celý minulý týden. Pouze v sobotu a neděli šíření nákazy nakrátko zpomalilo, ale v tomto týdnu od pondělí znovu epidemie vytrvale zrychluje.

Celý tento týden také rostou počty testovaných na koronavirus. V pátek bylo provedeno 5284 PCR testů a 3668 antigenních, což bylo dohromady o 15 procent více než před týdnem. Navzdory vyššímu množství testovaných se ale zvýšil i podíl odhalených případů nákazy na počtu provedených testů, a to ve všech kategoriích. V nejpočetnější kategorii testů - diagnostické, v níž jsou testováni lidé s příznaky nemoci, podíl pozitivních testů stoupl z 30,73 procenta za předchozí pátek na 32,13 procenta.

Stejně tak rostlo incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 116 případů, což bylo o čtyři více než v pátek a o 14 více než před týdnem. Nejvyšší je stále incidenční číslo v Královéhradeckém kraji se 142 případy a nejnižší v Karlovarském kraji s 96 případy.

Stále zatím pokračuje postupný pokles množství hospitalizovaných s covidem-19, který trvá už od začátku srpna. Rozdíl je už ale v mezitýdenním srovnání jen malý. K pátku bylo v nemocnicích 702 lidí, což je jen asi o tři procenta méně než před týdnem. Stoupl však počet vážně nemocných z 26 k předešlému pátku na současných 33.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,06 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 315.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.905 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní bylo úmrtí 47, což bylo o čtyři méně než v předchozím týdnu.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou zhruba 199.000. V pátek bylo očkováno 6140 lidí, což bylo asi o 1700 méně než před týdnem. Do Česka v tomto týdnu dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Nové vakcíny typu Comirnaty Original/Omicron BA.1 byly podle ministerstva zdravotnictví rozděleny do několika očkovacích míst a ostatní si ji mohou objednat u distributora. Kolik těchto míst je a které to jsou, úřad neuvedl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy