V pátek přibylo 28 658 nově nakažených, výrazně méně než před týdnem

V Česku v pátek přibylo 28.658 potvrzených případů covidu-19. Je to nejméně za týden a o 18.600 méně než minulý pátek. Dalších 5150 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně. Také v tom případě je to mezitýdenní pokles, a to o téměř 3000 reinfekcí. Počet hospitalizovaných se v posledních čtyřech dnech příliš nemění.

V nemocnicích je s nákazou 3120 lidí, v těžkém stavu je 202 z nich. Před týdnem bylo pacientů s covidem asi o 800 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za celý týden odhalily laboratoře v Česku dosud 196.426 případů koronaviru. Je to zhruba o deset tisíc méně než za prvních pět dní minulého týdne. Nárůsty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta.

Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech v Česku 2230 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak znatelně kleslo, v pátek bylo vyšší než 2400. Incidence se snížila ve všech krajích. Nejvyšší je v Královéhradeckém kraji, kde za poslední týden připadá na 100.000 obyvatel 2397 případů covidu. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 1830. V žádném jiném regionu incidenční číslo pod 2000 zatím nekleslo.

Pro vývoj epidemie je klíčové, kolik lidí končí s koronavirem v nemocnicích. Varianta omikron počet pacientů za dva týdny zhruba zdvojnásobila. Podle revidovaných údajů ministerstva je od úterý hospitalizovaných více než 3000, počet lidí v těžkém stavu ale poslední čtyři dny mírně klesá. Na začátku loňského prosince bylo hospitalizovaných kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu.

Laboratoře v pátek provedly přibližně 119.000 testů, asi o 67.000 méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 17,36 procenta vzorků, což je proti minulému pátku mírný pokles. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se pozitivita snížila na 44,35 procenta. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, klesl na 21,26 procenta.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,2 milionu případů koronaviru. Přes 2,8 milionu lidí se z nákazy vyléčilo. S koronavirem naopak zemřelo 37.410 nakažených. V posledních dnech se počty obětí mírně zvýšily. Úterních 43 zemřelých bylo nejvíce od 10. ledna. Na pátek připadá zatím 16 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Těžkému průběhu covidu má bránit očkování, zejména pak třetí posilující dávka vakcíny. V pátek očkování podstoupilo 34.982 lidí, nejvíce za týden. Proti minulému pátku to ale byl pokles o více než 21.000 lidí. Většina si přišla právě pro třetí dávku vakcíny, dostalo ji 28.654 zájemců.

Ukončené očkování má v Česku více než 6,8 milionu lidí, třetí dávku dostalo více než 3,8 milionu očkovaných. Tempo vakcinace se ale v poslední době snižuje, na začátku roku aplikovali zdravotníci denně i více než 100.000 dávek vakcíny. Nových zájemců o očkování je málo, první dávku vakcíny dostalo v tomto týdnu denně zhruba 1500 lidí.

Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z modernějších mRNA vakcín.

Současná vlna epidemie by v nejbližší době měla podle prognóz gradovat a postupně slábnout. Za 14 dní skončí plošné testování ve firmách i ve školách, už od středy 9. února nebude třeba se prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělané nákaze v restauracích, službách či na akcích. V platnosti zůstane povinnost nosit respirátory uvnitř a omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Vláda také hodlá zrušit pandemickou pohotovost. Někteří odborníci považují chystané rozvolnění restrikcí za předčasné a riskantní, podle jiných už nynější omezení nemají smysl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy