V pátek přibylo 5973 nákaz, o pětinu méně než před týdnem

Testy v pátek v ČR potvrdily 5973 případů koronaviru, asi o pětinu méně než před týdnem. Po čtvrtku jde o další nejnižší přírůstek v pracovní den od počátku roku. Ubylo také podezření na opakovanou nákazu, lidí s covidem-19 v nemocnicích a dál klesl i počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Méně než před týdnem bylo ale také testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty prokázaných nákaz převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. V nynějším týdnu nově nakažených zatím proti předchozímu týdnu ubylo zhruba o 15 procent. Počet podezření na opakovanou nákazu v pátek v mezitýdenním srovnání klesl o téměř 280 na 1118.

Případy znovunakažení nemocí covid-19 jsou v posledních měsících stále častější. V roce 2020 prodělalo onemocnění podruhé podle informací serveru EuroZprávy.cz pouze 267 osob, v loňském roce počet přesáhl 25 tisíc. Lékaři pozorovali také několik desítek případů druhé reinfekce, dva lidé se dokonce nakazili celkem čtyřikrát.

Na 100.000 obyvatel v pátek za poslední týden připadalo 405 nových případů, ve čtvrtek to bylo 420. Takzvané incidenční číslo je tak nejnižší od 7. ledna. Nejvíce nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je nadále v Praze s 561 případy a nejméně v Libereckém kraji s 283 případy.

Lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo v pátek nejméně od druhé poloviny ledna, pacientů ve vážném stavu dokonce nejméně od půlky loňského října. Pátečních 1681 hospitalizovaných bylo téměř o pětinu méně než před týdnem, nakažených ve vážném stavu za poslední týden ubylo ze 116 na 89. Klesají také počty úmrtí s koronavirem, v uplynulém týdnu jich bylo 146. Od počátku epidemie předloni v březnu v Česku dosud s covidem-19 zemřelo 39.706 lidí.

Testů provedených zdravotníky za pátek podobně jako potvrzených nákaz ubylo proti předchozímu týdnu o pětinu. Otestovalo se zhruba 25.200 lidí, před týdnem počet testů přesahoval 31.000. U diagnostické indikace, kdy se testují lidé vykazující příznaky nemoci, zůstává podíl pozitivních zhruba třetinový. U nejpočetnějších preventivních a plošných testů se nákaza potvrzuje asi u pětiny testovaných.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Dokončené očkování proti covidu-19 má víc než 6,86 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu z nich. V pátek si lidé přišli pro 6846 vpichů, převážně pro posilující dávku. Před týdnem se nechalo očkovat téměř 7800 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy