V pátek přibylo v Česku 4458 potvrzených případů nemoci covid-19, o 1350 méně než před týdnem. Nakažených novým typem koronavirus je aktuálně skoro 83.000 lidí a počet lidí, kteří s koronavirem zemřeli se blíží 8000.
Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo pro dnešek na 57 bodech, šestý den se tak drží v prostředním z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Od začátku epidemie provedly laboratoře v Česku přes tři miliony testů na nový koronavirus. Nákazu odhalily u 516.000 lidí. Více než čtyři pětiny z nich se už vyléčily.
Počty nových případů covidu-19 klesají nyní pomaleji než v minulých dvou týdnech, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Velké rozdíly ve vývoji epidemické situace jsou navíc mezi jednotlivými regiony.
Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo 623 nakažených.
⚠️PES: Protiepidemický systém ČR Stav a vývoj epidemie COVID-19 v dostupných datechhttps://t.co/7vttawfR6d@ZdravkoOnline #UZIS #COVID19 #praha Komponenty indexu rizika a srovnání regionů k 26. 11. pic.twitter.com/hA3ROlw7o1
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) November 28, 2020
Počet nově prokázaných případů nemoci covid-19 v Praze stoupl v pátek o 370. O týden dřív jich testy odhalily o 132 více. Rizikové skóre PES pro hlavní město zůstává druhým dnem na 42 bodech, tedy u spodní hranice třetího z pěti stupňů epidemické pohotovosti, podle kterých se řídí opatření proti nákaze.
Od začátku koronavirové epidemie v Česku se v Praze prokazatelně nakazilo zhruba 59.900 lidí. Nejvýraznější nárůst počtu nově odhalených případu zdravotníci zaznamenali v předposledním říjnovém týdnu, kdy po tři dny neklesl pod 1500. V tomto týdnu je denní průměr 306 případů.
Více než 86 procent z dosud nakažených se už uzdravilo. Aktuálně je v metropoli 7414 nemocných.
S covidem zemřelo v Praze 770 lidí, v pátek deset. V tomto týdnu připadá v průměru na jeden den 13,6 případu úmrtí.
⚠️ V Praze evidujeme za pátek 27.11.2020 / 370 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 27.11.2020 čísla 59.871 počet aktivních případů 7.414#hshmp #COVID19 #praha pic.twitter.com/GdrVC7xy5q
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) November 28, 2020
Většina nakažených v ČR má mírný průběh onemocnění. Podle posledních údajů ministerstva je s koronavirem hospitalizováno 5048 lidí, tedy sedm procent aktuálně nemocných. Stav 743 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Počet hospitalizací je oproti začátku listopadu nižší o více než 2400. Od pondělí tohoto týdne klesl o 450 případů.
S novým koronavirem dosud v Česku zemřelo 7967 lidí, z toho 75 v pátek. Od začátku týdne stoupl počet úmrtí o 551 případů. Za listopad dosud zemřelo 4428 lidí s covidem.
Vývoj epidemie hodnotí systém PES. Aktuálně má Česko od pondělí vládou nařízená opatření podle čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně rizika. O případném dalším rozvolňování, které by se týkalo například otevření obchodů či restaurací, budou ministři mimořádně jednat v neděli.
Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření.
Související
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Praha , Jan Blatný , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 2 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 3 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 4 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 5 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 5 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 6 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 7 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 8 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 8 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 9 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 10 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 11 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 12 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 13 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě.
Zdroj: Libor Novák