V pondělí nárůst počtu potvrzených nákaz koronavirem zpomalil, klesl i počet testovaných

V pondělí dále zpomaloval nárůst počtu potvrzených nákaz koronavirem. Přibylo 2545 nových případů, což bylo zhruba o desetinu méně než před týdnem. Stejným tempem se ale v pondělí snížilo množství testovaných na koronavirus.

V nejpočetnější kategorii testů tak proti předchozímu pondělí stoupl podíl odhalených nákaz. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V pondělí dále klesalo ve srovnání s minulým týdnem množství hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Přibylo však těžce nemocných.

Denní nárůsty počtu nákaz koronavirem se ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne snižují už pět dní v řadě. Zároveň ale klesají i počty testů. V pondělí bylo provedeno 4881 PCR testů a 4618 antigenních, což bylo dohromady o 12 procent méně než před týdnem.

Navzdory nižšímu počtu nově nakažených tak třeba v nejpočetnější kategorii testů, diagnostické, stoupl podíl pozitivních z 33,48 procenta za předchozí pondělí na 34,51 procenta. Diagnostická kategorie, v níž jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, tvořila v pondělí téměř dvě třetiny všech provedených testů. U zbylých dvou kategorií - preventivní a epidemiologické - pozitivita oproti předešlému pondělí klesla.

Množství lidí, kteří po nákaze skončili v nemocnici s covidem-19, dál výrazně klesalo. K pondělku bylo hospitalizovaných 872, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Počet těžkých případů však stoupl z 28 za předchozí pondělek na 36. Mírně vzrostlo také množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 70 zemřelých, zatímco v předchozím týdnu bylo úmrtí 67.

Nadále se snižuje tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 116 případů, o tři méně než v pondělí. Nejvyšší je incidenční číslo stále v Praze se 145 případy a nejnižší na Vysočině s 91 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 301.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.747 lidí s covidem-19.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí a druhou zhruba 126.000. V pondělí bylo naočkováno 4460 lidí, což je o desetinu více než před týdnem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

Dva roky války na Ukrajině. Von der Leyenová je v Kyjevě, přijeli i další lídři

Na sobotu připadá druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu. Do Kyjeva při té příležitosti dorazila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová společně s předsedy vlád dvou členských zemí Evropské unie a kanadským premiérem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy