V pondělí testy potvrdily v Česku 10.159 případů covidu-19, zhruba o 3300 méně než před týdnem. Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. V mezitýdenním srovnání ubylo rovněž hospitalizovaných s koronavirem, je jich 2834. Klesl však i počet provedených testů. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Úřad dnes zpětně zveřejnil také nedělní údaje o koronaviru, které v pondělí nebyly na jeho webu kvůli zálohování dat k dispozici. Podle nově zveřejněných údajů v neděli bylo v zemi potvrzeno 3326 nákaz koronavirem, což bylo proti předchozí neděli přibližně o 940 méně.
Sedmidenní incidence je k dnešku na hodnotě 595, a je tak nejnižší od poloviny ledna. Minulé pondělí připadalo na 100.000 obyvatel za předchozích sedm dní 939 nově nakažených, v neděli to bylo 625. Nejméně příznivá epidemická situace je v Plzeňském kraji, kde za poslední týden v přepočtu na 100.000 lidí připadá 766 nově potvrzených případů. Naopak nejméně takových případů je v Karlovarském kraji, kde je incidenční číslo na hodnotě 428.
Od začátku epidemie v březnu 2020 se v ČR novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,58 milionu lidí, zemřelo 38.685 z nich.
V nemocnicích je nyní s covidem-19 proti minulému pondělí o 760 méně pacientů. V těžkém stavu je 203 z nich, o týden dříve jich bylo na 240. Oproti neděli je hospitalizovaných o sto více.
Laboratoře v pondělí provedly na 48.600 testů. V mezitýdenním srovnání jich bylo o 17.200 méně. Počet testů klesá zhruba od začátku února. Přibližně od stejné doby se pozvolna snižuje i jejich pozitivita, i když v mezitýdenním srovnání občas stoupne. Například u preventivních testů se proti minulému pondělí zvýšila o půl procentního bodu na 13,7 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, pozitivita vzrostla o bod na 35,9 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, mírně klesla na 19,7 procenta.
Ještě déle než zájem o testování klesá zájem o očkování, které může lidi ochránit před těžkým průběhem nemoci covid-19. V pondělí zdravotníci naočkovali 5715 lidí, o týden dříve počet aplikovaných dávek vakcíny byl o 2000 vyšší. Většina přitom připadá na posilující dávky, které si nechávají aplikovat lidé s dokončeným očkováním. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly čtyři miliony z nich.
Související
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
StarDance nabídne i energické mládí. Zatančí Tomas Sean Pšenička
před 1 hodinou
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
před 2 hodinami
Policie prozradila, jak soud rozhodl o pátém podezřelém v pardubické kauze
před 3 hodinami
Výhled počasí na duben. Meteorologové nastínili, co bude po Velikonocích
před 4 hodinami
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
před 5 hodinami
OBRAZEM: Pavel obdivoval olympijské a paralympijské mediale. Nechyběli Jílek a Maděrová
před 6 hodinami
Trump označil Lukašenka za vysoce respektovaného prezidenta
před 6 hodinami
Školní rok v Česku skončí dříve, než se původně předpokládalo
před 7 hodinami
Válka USA s Íránem má nečekaného "vítěze". Překonal i Trumpa
před 8 hodinami
Spoluúčast u havarijního pojištění: Jak ovlivňuje cenu a plnění?
před 8 hodinami
Sežeňte si ropu sami. Budeme si pamatovat, že jste nám nepomohli, vzkázal rozlícený Trump Evropě
před 9 hodinami
Orbán překročil meze. EU doufá, že volby znovu nevyhraje
před 9 hodinami
Světový trh s ropou se zmítá v hluboké krizi. Existuje naděje na stabilizaci dodávek?
před 10 hodinami
Pentagon zvažuje, že zbraně určené pro Ukrajinu pošle na Blízký východ
před 11 hodinami
K útoku na budovu Ruského střediska se dobrovolně přihlásil cizinec
před 12 hodinami
Západní metropole vědomě brzdí zřízení tribunálu pro potrestání Ruska, tvrdí ukrajinský tisk
před 13 hodinami
Frustrace v Bruselu dosáhla vrcholu. EU chystá plán v případě, že Orbán vyhraje volby
před 14 hodinami
Zelenskyj zveřejnil svoje příjmy. Prezidentský plat má nižší než je minimální mzda v Česku
před 15 hodinami
Velikonoční předpověď. Počasí bude stabilní, oteplí se až na 20 stupňů
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
ČT začala už na konci března s odhalováním soutěžících, kteří se na podzim zúčastní letošní řady taneční show StarDance. První potvrzenou účastnicí je Marta Jandová, úspěšná zpěvačka a dcera legendárního rockera Petra Jandy.
Zdroj: Jan Hrabě