V pondělí přibylo v Česku 10.387 nově potvrzených případů covidu

V pondělí přibylo v Česku 10.387 nově potvrzených případů koronaviru, to je o 242 víc než před týdnem. Provedených testů bylo méně než minulé pondělí, pozitivita testů nicméně zůstává vysoká. V uplynulých týdnech, zhruba od začátku února, denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly. Dál ale ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích.

Za uplynulý týden se jejich počet snížil o skoro 950 a nyní je hospitalizovaných 2285. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Incidenční číslo, které v předchozích dnech setrvale klesalo, činí k dnešku 509, o tři víc než předchozí den. Před týdnem na 100.000 obyvatel za sedm dní připadalo 595 nových případů nákazy. Nejvyšší incidence zůstává v Plzeňském kraji, kde činí 655, nejnižší je 346 v Karlovarském kraji.

V mezitýdenním srovnání přibylo i reinfekcí, které se do denních přírůstků nezapočítávají. Laboratoře zjistily za uplynulý den 1984 podezření na opakovanou nákazu, to je o 117 víc než minulé pondělí. Od začátku epidemie před více než dvěma lety se v republice novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, počet úmrtí se blíží 39.000.

V nemocnicích je nyní s covidem o 943 méně nakažených než o týden dříve, proti víkendu je jich nicméně o 161 víc. Z nynějších 2285 pacientů bylo v pondělí v těžkém stavu 153, před týdnem jich bylo 234.

Laboratoře v pondělí provedly přes 27.000 PCR a víc než 13.000 antigenních testů, dohromady to bylo proti předchozímu týdnu o zhruba 16.000 testů méně. Počet testů klesá zhruba od začátku února. Pozitivita testů se v posledních době pohybovala v průměru kolem 29 procent a výrazně se neměnila, což podle odborníků stále znamená vysoké šíření koronaviru v populaci. U preventivních testů se nákaza v pondělí potvrdila u skoro 19 procent vzorků. V případě diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, pozitivita činila 37 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se covid prokázal u zhruba každého čtvrtého provedeného testu.

Ještě delší dobu než zájem o testování klesá zájem o očkování, které může lidi ochránit před těžkým průběhem nemoci. Za uplynulý den zdravotníci očkovali přes 3300 zájemců, minulé pondělí byl počet aplikovaných dávek asi o 2500 vyšší. Většina připadá na posilující dávky, které si nechávají aplikovat lidé s dokončeným očkováním. Hotové očkování má v Česku víc než 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly přes čtyři miliony očkovaných.

Varianta koronaviru omikron, která nyní v Česku dominuje, je podle odborníků nakažlivější než dříve převažující typ delta, ale způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19. Od začátku února začala epidemie zpomalovat. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že počty pozitivních případů nákazy koronavirem s příchodem desítek tisíc uprchlíků z Ukrajiny v posledních dnech nerostou. Stát kvůli příznivému vývoji postupně ruší většinu omezení.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy