V pondělí přibylo v Česku 8812 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 15 procent méně než před týdnem. Podobně ale dál klesalo i množství testů na koronavirus. V pondělí jich bylo dohromady provedeno asi 32.000, tedy o 17 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Dále se snižuje také množství hospitalizovaných. V nemocnicích bylo k pondělku 1857 lidí s nemocí covid-19, takže za uplynulý týden klesl jejich počet o pětinu. Ve vážném stavu bylo 93 lidí.
Denní počty nově nakažených se snižují postupně už zhruba od začátku února, kdy byl zaznamenán rekordní nárůst. Podle statistik přibylo 1. února přes 57.000 případů nákazy koronavirem, nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. V poslední době denní nárůsty počtu nákaz kolísají zhruba od 7000 po 10.000 za všední den.
Od začátku února se ale vytrvale snižují i počty lidí testovaných na koronavirus. V pondělí bylo provedeno asi 23.600 PCR testů a zhruba 8200 antigenních, kdežto před týdnem bylo PCR testů přes 29.000 a antigenních skoro 9000.
V kategorii preventivního a plošného testování, která je nejpočetnější, tak podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných stoupl z 24,15 procenta za předchozí pondělí na 24,99 procenta. Také u druhé nejpočetnější indikace - diagnostické - pro testování lidí vykazujících příznaky nemoci stoupl podíl pozitivních. Pouze u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních mírně snížil.
Dále klesá tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se snížilo v Česku z pondělních 465 případů na 450. Nejvyšší je stále v Praze s 580 případy a nejnižší v Karlovarském kraji s 308 případy.
Od poloviny února v Česku ubývá lidí, kteří skončí s covidem-19 v nemocnicích. V půlce února bylo hospitalizovaných přes 4000, z toho skoro 300 ve vážném stavu. V posledních dnech se už počet hospitalizovaných dostal pod 2000 a množství těžkých případů pod stovku. Stejně tak klesají i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě na přelomu února a března bylo úmrtí kolem čtyř až pěti desítek za den, kdežto v uplynulém týdnu dvě až tři desítky denně.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno asi 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelo celkem 39.610 lidí s covidem-19. Podáno bylo asi 17,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Plně naočkováno bylo 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu očkovaných. V pondělí bylo očkováno 2637 lidí, tedy asi o 300 méně než před týdnem.
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
před 2 hodinami
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 3 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 4 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 6 hodinami
Noční úder na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 27 mrtvých a stovky evakuovaných
před 7 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 8 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 9 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 11 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
Čínské úřady pozastavily záchranné práce v epicentru katastrofálních záplav v Tibetu kvůli obavám z provalení nově vzniklého jezera. Nahromaděné obrovské množství sutin a bahna přehradilo tok a vzniklá vodní plocha se začala přelévat směrem k místům, kde zasahovaly záchranné týmy. Všechny složky dostaly rozkaz zůstat na místě a týmy zasažené v přední linii se musely stáhnout o jeden kilometr do bezpečí. V sousedním Nepálu mezitím celkový počet obětí vzrostl na 469 a více než 1 300 lidí zůstává nezvěstných.
Zdroj: Libor Novák