V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.
Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10.000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.
V nemocnicích leželo s covidem v pondělí 986 pacientů. Před týdnem jich bylo více než 1250. Počet nakažených v těžkém stavu klesl o 15 na 23.
Takzvané incidenční číslo zůstává nadále nejvyšší v hlavním městě. Na 100.000 Pražanů připadá za posledních sedm dní 154 nakažených. Naopak nejnižší incidence je na Vysočině, kde má hodnotu 86. Pod stovku se incidenční číslo dostalo ještě v Plzeňském a Pardubickém kraji.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,01 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 296.000. S koronavirem dosud zemřelo 40.660 lidí.
Očkovat proti covidu se v pondělí nechalo 3851 lidí, z toho téměř 3000 lidí si přišlo pro druhou posilující dávku. Zájem o vakcinaci tak byl mírně vyšší než před týdnem. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,28 milionu lidí, druhou pak více než 98.000 lidí.
Ministerstvo zdravotnictví přichystalo novou kampaň na podporu očkování, jejím heslem bude "Očkujeme se pro život beze strachu" s podtitulem "Zdraví přeje připraveným". V létě se kampaň objeví na sociálních sítích, v médiích začne na konci září. Podle průzkumu úřadu má zájem o čtvrtou dávku - tedy druhou posilující - 38 procent populace, pětina není rozhodnutá. Druhou dávku přeočkování odborníci doporučují zejména lidem na 60 let a chronicky nemocným.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
před 39 minutami
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
před 1 hodinou
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
před 2 hodinami
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
před 2 hodinami
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
před 3 hodinami
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
před 3 hodinami
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
před 4 hodinami
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
před 5 hodinami
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
před 5 hodinami
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
před 6 hodinami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 7 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 8 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
Ukrajina je přesvědčena, že se jí podařilo získat podporu Bílého domu pro vojenskou kampaň, jejímž cílem je donutit Rusko k opravdovým mírovým rozhovorům. Americký prezident Donald Trump během soukromého setkání osobně vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev v tomto ohledu postupoval odvážněji.
Zdroj: Libor Novák