V sekvenovaných vzorcích tvoří podle SZÚ více než čtvrtinu podvarianta omikronu BA.2

V sekvenovaných vzorcích pozitivních na koronavirus tvoří podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) více než čtvrtinu podvarianta omikronu BA.2, její podíl se zvyšuje. Vyplývá to z pravidelné týdenní zprávy SZÚ o sledování variant koronaviru.

Počty testů klesají, za posledních 14 dní jich bylo více než 563.800, z nich 424.700 testů PCR a 139.000 antigenních testů. Pozitivita testů byla v průměru téměř 29 procent a výrazně se neměnila, což stále znamená vysoké šíření v populaci. Za bezpečnou považují odborníci pod deset procent.

"Varianta delta a její podvarianty byly tedy téměř vytlačeny variantou omikron, která je nakažlivější," uvedl SZÚ. Omikron převážil v ČR zhruba devět dní po začátku roku, nyní je její podíl v dál testovaných vzorcích 99,8 procenta. Její subvarianta BA.2, která se začala šířit z Dánska, se stává postupně dominantní i ve světě. Běžné PCR testy umí odhalit pozitivitu nakažených s variantou BA.2, většina souprav ji ale neumí rozlišit od BA.1.

Podle SZÚ má varianta BA.2 větší schopnost se šířit. "BA.2 vyvolává v experimentálním modelu na laboratorních zvířatech závažnější onemocnění, ale v praxi tento nález není doposud jednoznačně zdokumentován," uvedl SZÚ.

Za více než dva roky, kdy se koronavirus v Česku šíří, bylo v ČR celogenomově sekvenováno 32.000 vzorků, tedy necelé procento všech pozitivních testů. Asi 1600 z nich od 7. února letošního roku. Jejich vyhodnocení trvá jeden až tři týdny. Zatímco diskriminační PCR vyšetření pozitivního vzorku určí podezření na některou z variant, sekvenace ji může definitivně potvrdit.

V nemocnicích je s covidem-19 v současné době 2090 hospitalizovaných a 160 z nich na jednotkách intenzivní péče. Podle SZÚ jsou nejčastěji hospitalizovaní lidé ve věku nad 75 let, na JIP nad 70 let. Podíl neočkovaných v nemocnicích tvoří průměrně 46 procent, na JIP 50 procent. Ze starších 70 let je přitom očkovaných přes 90 procent populace a 75 procent má posilující dávku, tedy neočkovaní mají násobně vyšší riziko hospitalizace.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy