V sobotu přibylo v Česku 338 potvrzených případů covidu, což je nejnižší sobotní nárůst od konce června. Ve srovnání s minulým týdnem je to pokles o 235 nakažených. Epidemie v zemi zpomaluje od začátku října. Ubývá také hospitalizovaných, v současnosti je s koronavirem v nemocnicích 1215 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Klesá také zájem o testování. Zdravotníci v sobotu udělali přibližně 1800 testů, o třetinu méně než před týdnem. Pozitivita zůstala stejná jako minulou sobotu u preventivních testů a epidemiologických testů, které se dělají kvůli kontaktu s nakaženým. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, klesla pozitivita zhruba na 23 procent.
Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 129 nakažených. Takzvané incidenční číslo se také vytrvale snižuje. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel v uplynulém týdnu připadá 150 případů nákazy. Naopak v Moravskoslezském kraji má incidence hodnotu 94, nejméně v Česku. Pod stovku se dostala ještě v Karlovarském kraji.
Počet hospitalizovaných se od pondělí snížil téměř o 800 a je jich nyní nejméně od 25. září. V těžkém stavu je 60 pacientů.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,14 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 349.574. S nákazou dosud zemřelo 41.380 lidí.
Očkovat proti covidu se v sobotu nechalo 1313 lidí, zhruba o 200 více než před týdnem. Většina lidí si nyní chodí pro posilující dávky. První posilující dávku v sobotu dostalo 142 zájemců, druhou posilující dávku 1146 zájemců.
Proti koronaviru bylo v Česku plně očkováno přes 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou 444.514 lidí. Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19.
Související
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
28. března 2026 20:10
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
28. března 2026 18:59
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
28. března 2026 17:48
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
28. března 2026 16:39
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
28. března 2026 15:21
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
28. března 2026 13:59
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
28. března 2026 12:44
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek ostře odmítl tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že by administrativa Donalda Trumpa nutila Kyjev k postoupení východního Donbasu Rusku. Podle Zelenského mělo být odevzdání tohoto průmyslového srdce Ukrajiny podmínkou pro získání amerických bezpečnostních záruk v rámci jakéhokoli plánu na příměří. Rubio však takové interpretace označil za nepravdivé.
Zdroj: Libor Novák