V sobotu přibylo přes 12 tisíc nakažených, zhruba o polovinu méně než před týdnem

V Česku denní počet nově potvrzených případů koronaviru klesl v mezitýdenním srovnání pátý den v řadě. Laboratoře jich v sobotu odhalily 10.953, což je asi o 13.000 méně než před týdnem. Zároveň je to nejméně za sobotu od poloviny ledna. Nižší byl i počet podezření na opakované nákazy, těch evidují statistiky 1816, minulou sobotu jich byly téměř 4000.

Dál klesá i incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 1506 nově nakažených. V nemocnicích bylo v sobotu s koronavirem 3484 lidí, asi o 400 méně než v pátek, v těžkém stavu je 238 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V posledních dnech také klesá zájem o testování a očkování. Testů laboratoře v sobotu provedli téměř 44.000, o 35.000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních u všech typů testů v mezitýdenním srovnání klesl, oproti pátku ale mírně stoupl. Naočkovat se první víkendový den nechalo 2744 lidí, minulou sobotu to byl zhruba dvojnásobek. Většinou si lidé přišli pro posilující dávky, první dávku si v sobotu nechala píchnout jen necelá stovka lidí. Nižší zájem o vakcínu může nyní souviset i se zrušením povinnosti prokazovat se při využívání služeb a vstupu na hromadné akce certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Tato povinnost neplatí od čtvrtka.

Další rozvolnění přijde v následujícím týdnu, plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách skončí 18. února. Z metodického pokynu hlavní hygieničky vyplývá, že od 19. února nebude už po rizikovém kontaktu povinná žádná karanténa. Za potvrzenou nákazu se bude považovat pozitivní PCR test nebo antigenní test provedený zdravotníkem u osoby, která má zároveň příznaky. Zároveň se izolace po nákaze koronavirem prodlouží z pěti na sedm dní. Ministerstvo zdravotnictví tak podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba předpokládá, že se covid-19 postupně stane jedním z běžných onemocnění.

V současné době se nákaza nejrychleji šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 2069 nakažených. Z krajů na tom nejhůře zůstává Jihomoravský kraj s incidencí 1807, naopak relativně nejpříznivější situace je nadále v Karlovarském kraji, kde činí incidenční číslo 1126. K dnešku kleslo opět ve všech krajích.

V tomto týdnu laboratoře odhalily zatím 152.000 případů koronaviru. Minulý týden, kdy v úterý přibylo rekordních 57.233 nových případů, jich za šest dní potvrdily zhruba o 68.000 víc. Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal mírně růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje z nich zejména nenaočkované proti covidu-19. V sobotu vyžadovalo nemocniční péči téměř 3500 nakažených, asi o 300 víc než před týdnem. Oproti pátku ale jejich počet zhruba o 400 klesl.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř 3,4 milionu případů koronaviru, zemřelých s potvrzenou nákazou eviduje ministerstvo 37.820. Počet úmrtí začal v únoru mírně stoupat. Zatímco v lednu bylo zemřelých v průměru 33 denně, v únoru je to zatím 45.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

před 16 minutami

Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

před 45 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy