V souvislosti s Dolem Darkov hygienici evidují už 186 nakažených

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji už 186 nakažených. Od soboty do dnešních 09:00 počet potvrzených případů vzrostl o 17. Přibyli hlavně příbuzní zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Na dole se dělá plošné testování a všechny vzorky ještě nejsou vyhodnoceny.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

V souvislosti s Dolem Darkov se tak dosud prokázala nákaza u 139 pracovníků dolu a 43 jejich rodinných příslušníků. Počet pozitivně testovaných zaměstnanců stoupl od soboty o čtyři a počet jejich příbuzných o 12. Mezi horníky je také šest pendlerů z Polska. Čtyři pozitivně testovaní lidé jsou zaměstnanci firem, které na šachtě například uklízejí nebo provádějí servis.

"Dosud nikdo nebyl hospitalizován. Průběh onemocnění je převážně lehký, nebo jsou osoby bez příznaků," uvedla Svrčinová.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že třetím dnem na dole pokračuje plošné testování zaměstnanců. Kvůli nákaze, která se v dole začala šířit minulý týden, tam hygienici nejprve zkraje tohoto týdne otestovali zhruba 800 lidí a do pondělka chtějí odebrat vzorky dalších asi 1600.

V pátek a sobotu ve spolupráci s vojáky a zdravotníky odebrali vzorky téměř 1200 lidí. "Řádově stovky vzorků se budou odebírat i dnes. Určitě jich ale bude méně než v sobotu, kdy se dělaly odběry u více než 900 lidí," řekla Chattová.

Situací v OKD se bude v pondělí zabývat Krizový štáb Moravskoslezského kraje, na základě výsledku testování zváží další případná opatření. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnice v ČR mají problém. Dochází lék remdesivir na těžké formy covidu…

28.09.2020 14:26 Aktualizováno Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český…

Prymula vyloučil italský scénář. Pro nová opatření hledá inspiraci v cizině

28.09.2020 10:35 V první polovině září padl rekord v denním nárustu nákazy covid-19, kdy počet překročil hranici…

Covid: Počet nově nakažených v ČR nadále stoupá, ve vážném stavu je 181…

28.09.2020 07:26 Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku…

Hamáček řekl, kdy zváží vyhlášení mimořádného stavu

27.09.2020 22:14 Aktualizováno Stát zatím zvládá situaci kolem nemoci covid-19 standardními prostředky, pokud by však došlo k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama