Hygienici v Praze tento týden zaznamenali další dva případy nákazy opičími neštovicemi. Celkem jich hygienici evidují v Česku 16, z toho 15 nakažených bylo v hlavním městě a jeden v Ústeckém kraji. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice.
Lidem, u kterých se nákaza tento týden potvrdila, je 23 a 28 let. První osoba pobývala začátkem července na dovolené ve Španělsku. Lékaře vyhledala kvůli kožním projevům. Druhý člověk měl také kožní projevy, k prvním příznakům patřila také bolest hlavy, očí a krku. Nakažená osoba uvedla, že měla taktéž zimnici, problémy s rovnováhou a malátnost.
Oběma nakaženým byla nařízena striktní domácí izolace. Epidemiologové také u nich zahájili epidemiologické šetření.
Ani v jednom z dnes oznámených případů hygienici neuvedli, zda šlo o muže či ženu. Důvodem je ochrana osobních údajů.
Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích.
Související
Opičí neštovice se v Evropě poprvé rozšířili mezi lidmi
Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 2 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 2 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 3 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 3 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 4 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 4 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 5 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 6 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 6 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 7 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 8 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 9 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
Navzdory opakovaným střetům v Hormuzském průlivu a rostoucímu napětí mezi Washingtonem a Teheránem trvají špičky amerického Pentagonu na tom, že příměří z 8. dubna stále platí. Americký ministr obrany Pete Hegseth a předseda sboru náčelníků štábů generál Dan Caine na tiskovém brífinku uvedli, že nynější íránské útoky zatím nedosáhly prahu, který by vyžadoval plné obnovení válečných operací.
Zdroj: Libor Novák