V úterý opět přes 3000 nakažených, v nemocnicích je jich téměř 1100

Denní počty nově nakažených koronavirem se drží nad 3000, v úterý laboratoře odhalily 3437 nově nakažených. To je oproti pondělí asi o 300 méně, v mezitýdenním srovnání je to ale zhruba o 200 víc. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1178 podezření na opakovanou nákazu.

Dál také roste počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v úterý bylo v nemocnicích 1086 nakažených, z toho 41 ve vážném stavu. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči kolem 700 lidí, ve vážném stavu jich bylo 25. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný a počty poté mohou dál zůstat vyšší. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Ministerstvo zdravotnictví plošná opatření nechystá, některé nemocnice či sociální zařízení už ale nařídily nošení respirátorů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil lidem používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě.

Loni touto dobou přibývalo kolem dvou stovek nově potvrzených případů denně, přesto byly respirátory například v obchodech, provozovnách služeb, prostředcích veřejné dopravy, nemocnicích nebo zařízeních sociálních služeb povinné. Tehdy ale převažovala varianta delta, která sice nebyla tak nakažlivá jako omikron, ale způsobovala těžší průběh onemocnění covid-19. Podle odborníků není situace porovnatelná. "Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou," řekl Válek v polovině července při návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.

Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. "V České republice neplánujeme, že bychom vyhlásili nouzový stav a nařídili, že se všude musí chodit s respirátory, ale cestou krajských hygienických stanic, standardním způsobem, jsme dali doporučení nemocnicím a ústavům sociální péče, aby zavedly povinnost mít respirátory ve svých zařízeních," řekl tehdy Válek.

Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo k dnešku na 157. Je nyní nejvyšší od poloviny dubna. Nejvyšší zůstává nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 242 nakažených, naopak nejnižší incidenci má Liberecký kraj, kde má hodnotu 90. V dalších krajích je incidenční číslo nad stovkou.

Pozitivita testů zůstává vysoká. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, byly v úterý pozitivní téměř dvě pětiny. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, bylo v úterý pozitivních přes 22 procent, podobně jako v pondělí. U preventivních se drží kolem 11 procent. V úterý laboratoře provedly téměř 7000 PCR testů a asi 4100 antigenních testů.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je kolem 282.000. V posledních dnech se mírně zvyšují počty úmrtí s potvrzenou nákazou, za sobotu evidují statistiky deset obětí, víc zemřelých zaznamenalo ministerstvo naposledy na začátku května. Celkem od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 40.420 lidí.

Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Víc než týden se už lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, zatím si pro ni přišlo přes 30.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 47 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

Češi by uvítali štědřejší sociální podporu od státu, ukázal průzkum

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy