V úterý přibylo téměř 11 tisíc nakažených

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku znovu překročil desetitisícovou hranici. V úterý testy odhalily 10.883 nakažených, to je zhruba o 3100 méně než minulý týden.

V mezitýdenním srovnání se asi o 900 snížil také počet hospitalizovaných - v nemocnicích bylo v úterý 8402 lidí s covidem, z nich 1890 ve vážném stavu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče je ale dál enormní. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří sice už nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.

Méně než 10.000 potvrzených případů covidu ve všední den přibylo v Česku v pondělí i minulý pátek, předtím klesl denní přírůstek nakažených pod tuto hranici naposledy 15. února.

Koronavirem se dosud v Česku prokazatelně nakazil téměř jeden a půl milionu lidí, skoro 1,3 milionu z nich se mezitím vyléčilo. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v zemi 25.258 lidí s koronavirem, v poslední době přibývá tisícovka obětí za necelý týden. Česko má podle aktuálních údajů nejvíc zemřelých na 100.000 obyvatel z celé Evropské unie, ve světě je druhá.

V úterý zdravotníci podali 36.230 dávek vakcíny proti covidu, to je asi o 12.000 méně než ve stejný den minulého týdne. Aspoň jednu dávku očkovací látky dostalo k úternímu večeru 1,033.273 lidí v Česku, obě potřebné dávky má zatím 384.841 obyvatel. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládal, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60.000 až 70.000 denně. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí něco přes 52.000 z 11. března.

Momentálně se infekce nejvíc šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 772 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Mladá Boleslav a Česká Lípa, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 770, respektive 759 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Epidemie zpomaluje i podle vývoje protiepidemického systému PES, kterým se dříve v Česku řídila opatření proti epidemii. Skóre PES k dnešku kleslo na 59 bodů, a poprvé od 5. prosince tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Od té doby byl systém ve dvou nejvyšších stupních. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nákazy v populaci, kleslo z 0,85 na 0,82. Hodnota systému PES už není pro určování protiepidemických opatření v Česku relevantní, ministerstvo zdravotnictví nyní sleduje hlavně vytíženost nemocnic. Připravit novou podobu systému dostala za úkol pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy