V úterý v Česku dál zpomalovalo šíření koronaviru. Přibylo 2214 nově potvrzených případů

V úterý v Česku dále zpomalovalo šíření koronaviru. Přibylo 2214 nově potvrzených případů nákazy, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Dále také klesal ve srovnání s předchozím týdnem počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory snížení celkového množství hospitalizovaných ale oproti předešlému úterku stoupl počet těžce nemocných. Přibývalo také v uplynulém týdnu úmrtí lidí s covidem-19.

Denní nárůsty počtu nákaz koronavirem klesají ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne už šest dní v řadě. Snižují se také počty testovaných, ale v úterý byl úbytek testů výrazně nižší než pokles množství nově nakažených. Provedeno bylo 4743 PCR testů a 3245 antigenních, což bylo dohromady o 13 procent méně než před týdnem. Vzhledem k tomu, že zpomalení nárůstu počtu případů nákazy bylo výraznější, pozitivita u nejpočetnějších kategorií testů klesla.

Většina provedených testů připadá nyní na diagnostickou kategorii, v níž jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci. V této kategorii se podíl odhalených případů nákazy na celkovém počtu testů snížil z 36,55 procenta za předchozí úterý na 33,89 procenta. Pokles pozitivity byl zaznamenán také u druhé nejpočetnější kategorie - epidemiologické, zatímco mírný nárůst podílu pozitivních se objevil jen u preventivní kategorie.

Spolu s poklesem nově zaznamenaných případů nákazy ubývá v poslední době také lidí, kteří skončili v nemocnici s covidem-19. V úterý bylo hospitalizovaných 872, tedy o pětinu méně než před týdnem. Stouplo ale množství těžce nemocných z 34 za předchozí úterý na 40. Zvýšilo se rovněž množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 72 zemřelých, kdežto v předchozím týdnu bylo úmrtí 65.

Klesá stále tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 110 případů, což bylo o šest méně než v úterý. Nejvyšší je incidenční číslo dál v Praze se 133 případy a nejnižší na Vysočině s 88 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 302.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.756 lidí s covidem-19.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí a druhou zhruba 130.000. V úterý bylo naočkováno 5370 lidí, tedy podobné množství jako před týdnem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

IISS: Vliv Západu se zmenšuje, konflikty průměrně trvají 30 let

Ozbrojené konflikty jsou stále intenzivnější, déle trvají a je obtížnější je vyřešit. Vyplývá to z analýzy britského Mezinárodního institutu pro strategické studie (IISS).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy