Testy ve čtvrtek potvrdily v Česku nákazu koronavirem u 13.231 lidí. Je to o asi 2500 méně než ve středu, kdy byl zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie, a zhruba stejně jako minulý čtvrtek.
Do bilance obětí přibylo oproti večerním údajům dalších 29 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4330. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Nákaza se od začátku března potvrdila u téměř 392.000 lidí, přes 214.000 z nich se už vyléčilo. Momentálně je v zemi 173.343 nakažených. V posledních dnech denní přírůstky nově zjištěných případů výrazně nerostou, ale ani citelně neklesají. Minulý týden, kdy byl státní svátek a děti měly týdenní podzimní prázdniny, přibývalo ve všedních dnech v průměru 13.000 nakažených a tempo nárůstu v mezitýdenním srovnání zpomalovalo. Tuto středu ale denní přírůstek znovu vystoupal na rekordní hodnotu, když laboratoře odhalily 15.727 pozitivních testů. Průměrný přírůstek za uplynulé čtyři pracovní dny tohoto týdne je asi 12.500.
V nemocnicích bylo s covidem podle posledních údajů 8236 pacientů, v těžkém stavu je téměř 1200 z nich. V posledních dnech rychle roste počet zemřelých. V tomto týdnu zatím zemřelo v ČR s koronavirem 726 lidí, z toho 236 v úterý, dosud nejvíc za jediný den.
Stále vysoký je v Česku také podíl pozitivních testů na koronavirus, nakažený bývá zhruba každý třetí, který jde na odběry. Ve středu to bylo 34,85 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Výši tohoto ukazatele a počty testů za čtvrtek zveřejní ministerstvo dnes večer.
V Česku je několik regionů, kde zaznamenali za posledních sedm dní více než 1000 případů nákazy na 100.000 obyvatel, a to na Pelhřimovsku a Vsetínsku.
Ve čtvrtek přibylo v Praze 885 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 446 méně než před týdnem a o 34 míň než ve středu. Denní přírůstek nakažených v hlavním městě se tak šestý den po sobě drží pod tisícem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie se nakazilo přes 51.600 Pražanů, víc než 60 procent z nich se z nákazy vyléčilo, aktuálně je 18.268 pozitivně testovaných. V přepočtu nových nakažených na počet obyvatel patří metropole k regionům, kde se nákaza šíří nejpomaleji.
Ve čtvrtek zemřeli v Praze čtyři lidé s koronavirem, o den dřív dvacet, od začátku epidemie je obětí dohromady 488.
⚠️V Praze evidujeme za čtvrtek 5.11.2020 / 885 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 5.11.2020 čísla 51.639, počet aktivních případů 18.268#hshmp #COVID19 #praha pic.twitter.com/6kZqYehxPv
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) November 6, 2020
Ve všedních dnech minulého týdne laboratoře evidovaly v hlavním městě přes tisíc pozitivních testů za 24 hodin, o týden dřív byly denní nárůsty ještě vyšší. Dosavadní rekord drží 22. říjen se 1719 případy, v posledních dnech ale tempo nárůstu zpomaluje.
Zdravotnictví se připravuje na to, že v dalších dnech dál poroste počet hospitalizovaných, největší nápor by měl přijít zřejmě příští týden. I proto odborníci z Ústavu zdravotnických informací budou na základě modelů dalšího vývoje epidemie doporučovat ministrovi zdravotnictví zachovat současná omezení ještě dva až tři týdny.
Související
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
ministerstvo zdravotnictví , Praha , Česká republika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
před 2 hodinami
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
před 3 hodinami
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
před 4 hodinami
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
před 5 hodinami
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
před 7 hodinami
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 9 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 11 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 12 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) vnesli více světla do probíhajícího vyšetřování nákazy na palubě výletní lodi MV Hondius. Šéf organizace podrobně zrekapituloval dosud známé a potvrzené případy, které odstartovaly mezinárodní zdravotní pohotovost. Celý řetězec tragických událostí začal u muže, u něhož se první příznaky objevily již 6. dubna a který nemoci podlehl o pět dní později.
Zdroj: Libor Novák