Ve čtvrtek přibylo v České republice 14.229 nakažených

Ve čtvrtek přibylo v České republice 14.229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku je to pokles o téměř 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich.

Dále klesá také incidenční číslo, k dnešku připadá v Česku na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní 938 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65.438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o 14.000 více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86.000 nakažených.

Stále vysoký je ovšem počet obětí. Každý den v prosinci zemřelo s nákazou minimálně 100 lidí. Výjimkou je středa s 96 úmrtími a čtvrtek s 54 úmrtími. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Od začátku epidemie dosud v zemi zemřelo s koronavirem celkem 34.242 lidí.

Laboratoře ve čtvrtek provedly přibližně 105.000 testů, o 26.000 méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 6,3 procenta vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních 13,61 procenta, zhruba stejně jako minulý čtvrtek. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 34,74 na 33,13 procenta.

Laboratoře prověřují dalších osm podezření na koronavirovou variantu omikron, která se dosud v Česku potvrdila u dvou lidí. Šest případů je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z Jihomoravského kraje a po jednom v Praze a ve Středočeském kraji. Na jižní Moravě je podezření na omikron u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno, dvou jejich dětí a také u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Svrčinová uvedla, že všichni mají bezpříznakový nebo velmi lehký průběh nemoci.

Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedli, že omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí typy koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale zřejmě není nebezpečnější než nyní v Česku nejvíce rozšířená koronavirová varianta delta.

Incidenční číslo se od čtvrtka snížilo ve většině regionů, jedinou výjimkou je Liberecký kraj, kde incidence nepatrně vzrostla na 932. V šesti krajích je stále vyšší než 1000. Ve Zlínském kraji připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 1147 nakažených, na Vysočině to je 1101 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 434, nejméně v Česku.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 95.647 dávek vakcíny proti koronaviru, asi o 2000 více než před týdnem. Zájem je v posledních dnech vysoký, lidé si chodí především pro třetí posilující dávku. Ve čtvrtek ji dostalo 77.500 lidí. Ubývá ale naopak zájemců o první dávku. Ve čtvrtek si pro ni přišlo 6600 lidí, zhruba o 4000 méně než před týdnem. Dokončenou vakcinaci má necelých 6,5 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel.

Přeočkování by mohla zrychlit nová pravidla. Lidé nad 55 let budou moci od 13. prosince dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 už po pěti měsících, od 20. prosince se odstup mezi dokončeným očkováním a třetí dávkou zkrátí také pro lidi na 50 let. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let a chronicky nemocní, pro ostatní je minimální odstup půl roku.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku celkem 2,312.736 případů koronaviru, většina lidí se již z nákazy vyléčila.

 

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 9 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 10 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy