Ve čtvrtek přibylo v Česku 935 nových případů nákazy koronavirem

Ve čtvrtek přibylo v Česku 935 nových případů nákazy koronavirem, což je asi o 40 procent méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 dokonce klesl oproti předchozímu čtvrtku téměř o polovinu na 467. Je to nejnižší množství zhruba od půlky loňského října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty případů nákaz koronavirem postupně klesají už od začátku února, kdy ještě denně přibývaly desítky tisíc nakažených. Tehdy bylo také 1. února zaznamenáno přes 57.000 případů nákazy, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Čtvrtečních 935 nově nakažených je nejnižší denní nárůst za všední den od loňského 4. října.

Od začátku února se snižují i počty testovaných na koronavirus. Tehdy bylo prováděno až přes 150.000 testů denně. V uplynulém týdnu se množství testovaných vyšplhalo nejvýše na zhruba 15.000 za den. Od března se výrazně snížil počet testů na koronavirus hrazených pojišťovnou dříve měli lidé nárok na pět testů za měsíc zdarma, ale od začátku března už pouze na jeden. Od čtvrtka se už nemohou lidé zdarma preventivně otestovat vůbec, zdravotní pojišťovny nově hradí jen testy na žádanku od lékaře.

Ve čtvrtek bylo provedeno zhruba 6600 PCR testů a 3400 antigenních. Před týdnem bylo PCR testů přes 10.100 a antigenních asi 4200. Navzdory poklesu množství testovaných se ale ve čtvrtek snížil oproti předchozímu týdnu podíl pozitivně testovaných na celkovém počtu provedených testů. Například u nejpočetnější kategorie plošných a preventivních testů klesl podíl pozitivních z 8,37 procenta za předchozí čtvrtek na 4,95 procenta.

Klesá i tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se snížilo v Česku ze čtvrtečních 77 případů na 71. Nejvyšší je číslo stále v Praze se 127 případy a nejnižší je v Moravskoslezském kraji se 48 případy.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se za uplynulý týden snížil o 46 procent na 467. Z toho 24 lidí je ve vážném stavu, zatímco předchozí čtvrtek bylo těžce nemocných 34. Množství hospitalizovaných klesá přibližně od poloviny února, kdy jich bylo přes 4000.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno více než 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelo celkem 40.203 lidí s covidem-19. Podáno bylo asi 17,6 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Plně naočkováno bylo téměř 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo skoro 4,2 milionu očkovaných. Ve čtvrtek bylo očkováno 2451 lidí, asi o 400 méně než před týdnem.

Sněmovna ve středu schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti. Skončila tak veškerá plošná protikoronavirová opatření. Od čtvrtka už proto třeba není povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy