Ve středu bylo v Česku naočkováno 42.338 dávek vakcín

Zdravotníci v Česku ve středu aplikovali 42.338 dávek vakcíny proti covidu, tedy asi o 4800 méně než před týdnem. Je to dosud pátý nejvyšší denní počet dávek, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od počátku očkování loni v prosinci v Česku podáno přes 1,2 milionu dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím téměř 329.000 lidí. V Česku žije 10,7 milionu obyvatel.

Téměř 395.000 dávek dostali podle dostupných dat ministerstva lidé starší 80 let, z nich téměř 139.000 má očkování ukončené druhou dávkou. Na věkovou skupinu sedmdesátiletých připadá 272.000 podaných dávek a na šedesátníky 109.000 dávek. V Česku se začalo očkovat 27. prosince. Podle vládní očkovací strategie mají senioři dostat vakcínu přednostně. Je u nich totiž vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. V Česku se přednostně očkují také učitelé, zdravotníci, záchranáři a pracovníci kritické infrastruktury.

Lidé nad 80 let se mohou do rezervačního systému přes internet k očkování hlásit od 15. ledna, sedmdesátníci pak od 1. března. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného se do 16. března zaregistrovalo k očkování 241.700 lidí po osmdesátce. Je to 55 procent osob v této věkové kategorii. Sedmdesátníků a sedmdesátnic se do registračního systému zapsalo 378.363. Je to zhruba 37 procent lidí v tomto věku.

Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, počet podaných dávek se blíží milionu. Přes 12 procent od AstraZeneky a necelých osm procent od firmy Moderna. Česko bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, přestože v posledních dnech některé státy očkování touto vakcínou preventivně pozastavily kvůli ojedinělému výskytu krevních sraženin u očkovaných. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) svolala na dnešek mimořádnou schůzi, po níž vydá k vakcíně stanovisko. Tisková konference se očekává v 16:00.

Nejvíc podaných dávek vakcín vykazuje Praha s 224.314 dávkami. Na druhém místě je Jihomoravský kraj se 141.791 dávkami a třetí nejlidnatější Středočeský kraj se 133.445 podanými dávkami. Ve všech těchto krajích zdravotníci za posledních sedm dní podali přes 30.000 dávek, naopak nejméně to bylo 7402 v Libereckém kraji. Celkové má nejméně vykázaných dávek Karlovarský kraj, Liberecký má druhý nejnižší počet. Z centrálního sklady bylo ke středě distribuováno do krajů 1,482 milionu dávek. Nejvíce putovalo do Prahy, nejméně do Pardubického a Karlovarského kraje.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 31 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

Češi by uvítali štědřejší sociální podporu od státu, ukázal průzkum

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy