Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem, nejhorší je Praha

Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to teprve druhý mezitýdenní nárůst od 12. dubna, kdy ale statistiku ovlivnily Velikonoce. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezitýdenní nárůst počtu nově prokázaných případů zaznamenali zdravotničtí statistici tuto neděli, kdy testy odhalily 57 případů. O týden dříve jich bylo 41.

Od začátku epidemie loni v březnu potvrdily testy nový typ koronaviru u téměř 1,67 milionu lidí v Česku. Z onemocnění se uzdravilo 1,63 milionu z nich, 30.291 lidí zemřelo.

Nejvýrazněji se koronavirus v současnosti šíří na Českokrumlovsku, kde za týden přibylo 26 nových případů onemocnění na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s více než 16 případy za sedm dní, těsně následovaná Ostravou.

Laboratoře provedly ve středu 117.000 testů na přítomnost nového koronaviru, zhruba o 49.000 méně než o týden dřív. Hlášení o provedených testech ale přicházejí do systému se zpožděním, takže konečné číslo může být i výrazně odlišné.

U nejčastěji prováděných preventivních testů byl podíl pozitivních vzorků 0,03 procenta, podobně jako o týden dříve. Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky onemocnění, stoupla v mezitýdenním srovnání z 0,79 na 1,31 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,4 procenta oproti 0,21 procenta před týdnem.

Reprodukční číslo, udávající průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo z 0,83 na 0,9. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží od půlky dubna.

V nemocnicích je s prokázaným covidem hospitalizováno 75 pacientů, z toho 12 v těžkém stavu. Před týdnem byl počet hospitalizovaných o 41 případů vyšší.

Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 7,57 milionu dávek očkování, z toho 110.000 tuto středu. Plně naočkovaných je 2,78 milionu lidí.

Od začátku týdne bylo podáno 328.442 dávek vakcíny. Je to méně než v předchozím týdnu, kdy bylo za první tři dny aplikováno přes 345.000 dávek.

Za uplynulý týden přibyl jeden případy podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19, celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 83. Lidé také za posledních sedm dní nahlásili 240 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 5933. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

včera

Edgars Rinkévičs

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

včera

"Všichni jsou vyčerpaní, ale cesta ven neexistuje." Ukrajina se po téměř dvou letech války chystá na vleklý konflikt

Oleksij Tilnenko neztrácel naději, že se Ukrajině letos podaří vytlačit ruské síly z okupovaných území. S blížícím se koncem roku je jeho rodné město Cherson na jihu země stále terčem ruské dělostřelecké palby a frontová linie se téměř nepohnula. Agentura Reuters zmapovala, jak Ukrajinci vnímají téměř dva roky trvající válku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy