Vědci z Učené společnosti ČR žádají vládu o prodloužení nouzového stavu a s ním spojených protiepidemických opatření. Obávají se růstu epidemie covidu-19 kvůli variantě omikron. Napsali to v otevřeném dopisu premiérovi Petrovi Fialovi (ODS), který má ČTK k dispozici.
Fiala v minulých dnech uvedl, že jeho kabinet nebude žádat o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného předchozí vládou Andreje Babiše (ANO). Stav nouze má skončit o vánočních svátcích. Podle Fialy je možné opatření dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem. O případných dalších opatřeních chce Fialův kabinet jednat 29. prosince na základě čerstvých dat o variantě omikron z Velké Británie.
Vědci v dopise uvedli, že pokud bude vláda čekat na vyhodnocení dat z Británie a až poté zasahovat, může vystavit společnost nadbytečnému riziku. "Prodloužení nouzového stavu dávalo šanci, abychom už potřetí nepodcenili pandemickou situaci, a to v době, kdy v evropských zemích na západ od nás již nastoupila vlna výrazně nakažlivější varianty omikron," napsali. Podle nich hrozí opakování scénářů z loňského října, loňské doby předvánoční i letošního října a listopadu. Připomněli, že rozvolnění loni před Vánocemi vedlo poté k dramatickému nárůstu počtu nemocných i zemřelých.
Důsledky opatření přijatých se zpožděním podle vědců dopadají nejen na zdraví a životy jednotlivců, ale také na hospodářský, kulturní a společenský život. "Další vlna epidemie při neprodloužení nouzového stavu může znamenat také snížení věrohodnosti nově se konstituujících orgánů vlády. To je to poslední, co v současné době společnost potřebuje," doplnili vědci z Učené společnosti, která sdružuje významné vědce působící na českém území.
Žádají proto vládu, aby věc ještě jednou zvážila a učinila kroky umožňující prodloužení nouzového stavu a na něj navázaných opatření. Pod dopis se podepsal mimo jiné předseda rady Učené společnosti ČR a fyzikální chemik Pavel Jungwirth, místopředsedové biochemik Libor Grubhoffer a imunoložka Blanka Říhová. Prodloužení stavu nouze vládě už dříve doporučili také odborníci ze skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala.
23. července 2025 10:40
Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
Související

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Vědci , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Letní počasí v normě. Meteorologové předložili čísla jako důkaz
včera

Princi Williamovi nabídli stěhování. Na místo, kde se psaly dějiny jeho rodiny
včera

V Arábii se rozbila plně obsazená atrakce. Zranily se desítky lidí
včera

Další zásah proti agresivnímu muži na jižní Moravě. Policie ho zpacifikovala
včera

Trump posílá americké jaderné ponorky blíž k Rusku. Může za to Medveděv
včera

Ostrava truchlí. Náhle zemřela ředitelka konzervatoře Javůrková
včera

Velká vlaková revoluce v Praze. Otevřou se nové zastávky, mění se trasy linek
včera

Policie vyšetřuje porod dvanáctileté dívky ve Varech. Otcem dítěte má být její bratr
včera

Roman Staněk září dál: Po triumfu ve Spa ovládl i kvalifikaci v Maďarsku
včera

Putinova válka dlouhodobě selhává. Proč ji tedy neukončí a proč se nebojí Trumpa?
včera

Dům je pryč, auta jsou pryč, zaměstnání dodnes nemám, říká Američan pět let neprávem držený v ruském vězení
včera

USA odmítají uznat Palestinu jako samostatný stát. Ohrožují svou roli morálního arbitra
včera

Kreml využil dohodu USA s EU k propagandě. Ruskému tisku poslal jasné pokyny, jak o ní psát
včera

Tropická noc. Zvláštní jev počasí můžeme mít rádi, tělu ale škodí. Podle vědců je navíc stále větším problémem
včera

Akcie na Wall Street se propadají. Je to špatné, říkají američtí ekonomové k Trumpovým novým clům
včera

Zelenskyj podepsal zákon, který obnovuje nezávislost protikorupčních institucí
včera

Válku s USA nikdy neuvidíme, Rusko by nedokázalo porazit ani Evropu, míní Rubio
včera

"Měla jsem být s ním." Ukrajinská matka popisuje hrůzu ze ztráty svého syna při ruském útoku
včera

KLDR není jediná, existují i další izolované země. Jedna se teď otevírá světu a láká na "Bránu pekla"
včera
Joe Biden vystoupil se silným projevem. Kritizuje Trumpa a mluví o existenciálním boji
Bývalý prezident Spojených států Joe Biden přednesl silný projev na 100. výročním galavečeru Národní barové asociace v Chicagu, kde zdůraznil důležitost silného soudního systému a varoval před útoky na marginalizované skupiny v USA. V projevu, který se konal uprostřed neustálých spekulací o jeho zdravotním stavu, Biden mluvil o současné politické situaci v zemi, která podle něj nutí Američany konfrontovat těžkou pravdu.
Zdroj: Libor Novák