Vědec: Konec proplácení preventivních PCR testů je krok špatným směrem

Konec proplácení preventivních PCR testů na koronavirus je podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR krok špatným směrem. Lidem pomáhají chovat se zodpovědně a Česku mít přehled o šíření viru. Řekl to v rozhovoru, který dnes akademie poskytla novinářům. Podle ministerstva zdravotnictví by se proplácení testů z veřejného zdravotního pojištění mělo zrušit od března, zdarma budou jen se žádankou.

"PCR testy jsou velmi dobrým nástrojem. Pomáhají člověku chovat se zodpovědně, když třeba ví, že půjde do nějakého rizikového setkání," uvedl. Člověk se mohl testovat například před setkáním se seniory, aby snížil riziko, že je nenakazí.

Zároveň testování umožňuje mít větší přehled o šíření viru v populaci. "Bez toho monitoringu se neobejdeme, protože jinak budeme na podzim slepí a nebudeme vědět, jaká je situace," dodal Pačes. Česko podle něj hodně spoléhá na to, že některé okolní státy monitorují virus velmi dobře. Ale podle něj by se mělo chovat v testování a sekvenaci podobně zodpovědně.

Další kroky státu směrem k rozvolňování protiepidemických opatření podle něj odpovídají tomu, že pandemie v Evropě opadá a blíží se jaro, kdy jsou dopady respiračních onemocnění mírnější.

Vlna omikronu zasáhla jako první Dánsko a skandinávské země také jako první zrušily všechna opatření. "Vypadá to, že to rozvolnění bylo (v Dánsku) příliš brzy, protože vlna pandemie neklesá tak rychle, jak by mohla. A začíná se to projevovat i na počtu úmrtí," uvedl. Proti Česku má ale Dánsko vysokou proočkovanost a zároveň lidé vládou nařízená opatření striktně dodržují, takže je snadno může zase zpřísnit.

V Česku se podle Pačese vlna omikronu chová trochu jinak než v jiných státech. "V Praze nastoupila dříve a dříve opadá. Ale všechny regiony na tom ještě zdaleka nejsou tak dobře a nejsou na konci," uvedl. Na konci ledna podle něj byli nakažení hlavně mladí, ale v nemocnicích se teprve projeví, že nákaza zasáhla později i starší populaci. "Čísla nově nakažených jsou za Českou republiku docela dobrá, ale ta větší starost je stále ještě před námi," dodal.

Pravděpodobnost vzniku nové varianty není příliš velká, ale u velkého množství nakažených se riziko nasčítá. "Pacienti, kteří mají viru v sobě hodně nebo dlouhou dobu, tak jsou potenciálně větším nebezpečím," uvedl. Je podle něj třeba pečlivě monitorovat výskyt variant na jaře nebo v létě.

"Pokud bude na podzim varianta omikron, tak pravděpodobně budeme někde z opatrnosti nosit roušky, ale nemuselo by to mít dopad," uvedl. Pokud by zůstala varianta delta, tak by sitauce byla výrazně horší, dodal. V tom případě by podle něj bylo potřeba velmi pečlivě hlídat, kdo se nakazil jakou variantou. Delta způsobovala proti omikronu vážnější průběhy nemoci.

"Na jaře a v létě se bude rozhodovat, jak situace bude vypadat na podzim. Tam bude čas na přípravu," uvedl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy