Velké a střední firmy protestovaly zaměstnance. Pozitivních není ani procento

Velké i střední firmy podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) stihly v termínech, které určila vláda, otestovat všechny své zaměstnance. Podíl pozitivních záchytů koronaviru činil 0,77 procenta, méně pozitivních bylo v podnicích nad 250 pracovníků.

Testování 45 procent firem uskutečnilo u závodních lékařů, 47 procent použilo samotestovací sady. Za jeden antigenní test k samotestování zaplatilo 60 procent společností 101 až 150 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu SP ČR, který na dnešní on-line tiskové konferenci představil jeho viceprezident Jan Rafaj.

V podnicích nad 250 zaměstnanců testy odhalily nákazu u 0,75 procenta lidí, ve firmách od 50 do 250 pracovníků byl podíl pozitivních záchytů 1,24 procenta. Podle Rafaje je to dáno tím, že velké společnosti začaly s testování mnohem dříve, než to vláda nařídila. Dalším faktorem je podle něj to, že velké podniky mají propracovanější systémy dodržování hygienických pravidel, uvedl.

Co se týká testovacích metod, 53 procent firem kombinuje testování přes zdravotnický personál a samotesty. Externí pracovníky, kteří docházejí do podniku, testuje 56 procent společností, 29 procent po nich požaduje negativní test před vstupem do areálu.

O povinném testování bude SP ČR dál jednat, první schůzku s ministerstvem průmyslu a obchodu má naplánovanou podle Rafaje už na dnešek. Chce usilovat o to, aby zdravotní pojišťovny přispívaly na testy větší částkou. Nyní mají proplácet 60 korun za test z fondů prevence. Podle Rafaje se nepotvrdilo, že by vyšší dodávky samotestů snížily cenu pod 60 korun. Předpokládané snížení ceny testů avizoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Průzkum SP ČR se uskutečnil 11. a 12. března mezi 152 podniky. V 52 procentech případů šlo o firmy s více než 250 pracovníky, 37 procent tvořily podniky do 250 lidí a 11 procent do 50 zaměstnanců. Firmy otestovaly 114.200 zaměstnanců, pozitivních z nich bylo 882 lidí.

Velké firmy musely první kolo povinného testování dokončit do pátku, podniky do 250 zaměstnanců mají termín do dneška. Úřady a další veřejné instituce s 50 a více zaměstnanci musejí všechny pracovníky otestovat do středy. Nadále je testování závazné jednou za sedm dní. Havlíček v neděli řekl, že vládě navrhne, aby se zaměstnanci museli testovat dvakrát týdně.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko čeká po abdikaci prezidentky boj o hlavu státu. Orbán už ale má jasno

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v úterý obdržel výsledky průzkumu veřejného mínění ohledně indexu známosti a popularity možných kandidátů na post prezidenta po odstoupení Katalin Novákové. Orbán již pravděpodobně ví, koho by chtěl prosadit, uvedl server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy