Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas české reprezentace do Maďarska, aby byli obezřetní před nákazou. Ideálně by se po návratu měli nechat otestovat na koronavirus, řekl dnes v rozhovoru s ČTK.

Adam Vojtěch (ANO)

Zápas fotbalového eura, kde se utká Česko s Nizozemskem, se v Budapešti odehraje v neděli. Dopravci už teď evidují zvýšený zájem o spoje do maďarské metropole.

"Já jako ministr zdravotnictví bych doporučil, aby lidé spíše sledovali ten zápas u televize, protože tyto hromadné akce v současné době riziko představují. Byl bych velmi obezřetný," řekl ministr. V Maďarsku smí na stadion plná kapacita diváků, tedy až 60.000.

Všichni musí mít podle webu UEFA negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo být po dokončeném očkování. Dokument musí předložit vytištěný v angličtině nebo maďarštině, nestačí elektronicky.

Podle podmínek na webu pořadatele jsou povinné i roušky. Fotografie z minulých zápasů ale ukazovali, že fanoušci to příliš nedodržovali. Kvůli naplnění kapacity nebylo možné ani mezi nimi dodržovat rozestupy.

Maďarsko, kde se zápas odehraje, je nyní zařazeno v zelené kategorii zemí podle míry rizika nákazy. Po návratu tedy není nutné podstoupit test ani nastoupit do karantény. "Pokud se tak někdo rozhodne, tak poprosím, ať je velmi obezřetný a odpovědný a ideálně když se bude vracet, tak si dojde na test, který je hrazený, aby měl jistotu, že není nakažený a nemůže nakazit někoho dalšího," dodal ministr.

Ministerstvo v podvečer vydalo k cestě na fotbalový zápas doporučení. Na fotbalovém stadionu, kde je vysoká koncentrace osob, považuje za nutné nosit ochranu dýchacích cest, uvnitř nejlépe respirátor FFP2. Ve venkovních prostorách stadionu je vhodná alespoň ochrana chirurgickou rouškou.

"Fanoušci by měli dbát na důkladnou a pravidelnou hygienu rukou, a to včetně dezinfekce. Zároveň doporučuji mít po celou dobu návštěvy stadionu nasazený respirátor a vyhýbat se lidem, kteří vykazují příznaky respiračního onemocnění. Kromě toho je nutné používat pouze jednorázové obaly a nesdílet nápoje a pokrmy s ostatními lidmi," uvedla k tomu hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Epidemiolog Rastislav Maďar, který ministru zdravotnictví radí, ČTK ve středu řekl, že sám by ani očkovaný dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 na takový zápas nejel.

Zatím není jasné, kolik Čechů se do Budapešti na fotbal vypraví. Vstupenky se prodávají od dnešního dne. Podle pravidel UEFA musí mít hosté k dispozici nejméně pět procent kapacity stadionu, řádově tak půjde asi o tisíce. Reprezentační fanklub měl k dispozici kódy, které umožnili koupit lístek v předprodeji, kvůli velkému zájmu ale jejich vydávání zastavil. Vyprodáno podle Fotbalové asociace ČR (FAČR) zatím ještě není, UEFA coby pořadatel turnaje postupně uvolní lístky do prodeje pro veřejnost.

Fanoušci už od středečního večera nakupují jízdenky na vlaky či autobusy směřující do Maďarska. Zájem evidují České dráhy, RegioJet i FlixBus, někteří dopravci už posílili spoje. Z Prahy do Maďarska létá také linka společnosti Ryanair.

V pátek přibylo 192 případů nákazy, o pětinu méně než před týdnem

24.07.2021 09:43 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 192 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o pětinu méně než…

Ministerstvo dá 150 milionů na analýzy dopadů pandemie na české…

24.07.2021 07:55 Ministerstvo zdravotnictví plánuje poslat v příštích dvou letech zhruba 150 milionů korun na…

Počet odmítačů klesá. Očkovat proti covidu se nenechá 23 procent Čechů

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění…

Kdo šíří covid v českém týmu? Pacienta nula ve výpravě na OH lze odhalit

23.07.2021 17:14 Prvního nakaženého mezi členy české olympijské výpravy v Tokiu bude možné určit pouze v případě…

Nejsmutnější bylo ráno po tornádu, říká měsíc po tragédii mluvčí záchranářů

23.07.2021 15:16 Po řádění tornáda na jižní Moravě bylo nejsmutnější následné ráno, které odkrylo celou katastrofu v…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 nakažených

23.07.2021 09:26 Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než…

Podle Babiše je skandální, že na olympiádu letěl neočkovaný lékař

22.07.2021 19:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za skandální, že na olympijské hry do Tokia letěl s českou…

Očkovácí centrum na výstavišti Brno nabídne od pondělí látku…

22.07.2021 18:13 Velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti v Brně nabídne od pondělí možnost nechat se očkovat…

Screening rakoviny plic se podle Vojtěcha spustí nejpozději v lednu

22.07.2021 17:22 Screening rakoviny plic bude spuštěn nejpozději v lednu příštího roku. Nyní se akreditují…

Ústav odmítá, že by laboratoře v Česku používaly méně citlivé testy

22.07.2021 16:42 V Japonsku se používají PCR testy na covid-19 od totožných výrobců jako v EU. Je prakticky…

Související:

Právě se děje