VZP naváže nové příspěvky pro pojištěnce na absolvované preventivní prohlídky

Pojištěnci největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří absolvovali preventivní prohlídky, budou moci v roce 2023 čerpat nové finanční příspěvky. Pojišťovna jim přidá na rehabilitační aktivity nebo dentální hygienu, řekli její zástupci na dnešní tiskové konferenci.

V ČR je sedm zdravotních pojišťoven, na dentální hygienu a rehabilitační aktivity, jako jsou masáže či sauna, přispívá většina z nich. VZP letos na tuto péči přispívala jen dárcům krve.

"Každá koruna, kterou investujeme do prevence se za pár let násobně vrátí," uvedl k tomu ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle dřívějších odhadů odborníků na zdraví populace jedna koruna investovaná do prevence ušetří až tři koruny, které bude v budoucnu nutné vynaložit na léčbu.

Dosud VZP, která má mezi pojištěnci asi 59 procent populace, příspěvky vázala na absolvování jí nehrazeného výkonu, například očkování. Pojištěnci pak jeho cenu či její část vrátila. Nové příspěvky budou vázané na absolvování preventivní prohlídky. Lidé, kteří byli v posledních dvou letech na prohlídce u svého praktického lékaře, budou mít v příštím roce nárok na 500 korun na dentální hygienu.

Tisíc korun na rehabilitační aktivity, jako jsou masáže, sauna či plavání, mohou dostat ti, kteří v posledních dvou letech absolvovali vyšetření v jednom ze čtyř screeningů. Ženy mohou být pravidelně vyšetřované kvůli odhalení rizika rakoviny děložního hrdla, od 45 let ještě rakoviny prsu. Lidé nad 55 let se mohou nechat vyšetřit na riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku a současní či bývalí kuřáci ve věku 55 až 75 let na riziko rakoviny plic.

Příspěvek 500 korun na zubní hygienu pojišťovna od příštího roku zavádí bez dalších podmínek také pro děti od jednoho roku a navyšuje některé další příspěvky, například pro novorozence, na pohybové aktivity nebo přístrojovou pedikúru diabetiků.

Všechny zdravotní pojišťovny přispívají svým pojištěncům na jinak nehrazenou péči. Obvyklé jsou příspěvky pro diabetiky nebo na očkování, pohybové aktivity, speciální diety či právě zubní hygienu, některé ale také například na letní tábory či dětské cyklistické helmy. Pojištěnec musí nákup či absolvování péče prokázat dokladem, pojišťovna zpětně peníze či jejich část proplatí. Systémy příspěvků se liší, některé pojišťovny stanoví seznam více příspěvků, z nichž si pojištěnec dané kategorie může vybrat, jiné dávají konkrétní skupině pojištěnců vždy konkrétní možnost příspěvku.

Podle zákona o VZP mohla pojišťovna plnit fond prevence především z pokut a penále, nově může stejně jako ostatní pojišťovny od příštího roku použít i část vybraného pojistného nebo nevyužité peníze z provozního fondu. Celkově může jít až o jedno procento příjmů z veřejného zdravotního pojištění. VZP tak plánuje na příští rok 981 milionů korun, o 314 milionů víc než letos.

Související

Nemocnice, ilustrační foto

Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

Lékař smí pacientovi poskytnout zdravotní služby v případě, že s nimi pacient souhlasí, jedná se o tzv. svobodný a informovaný souhlas. V případě, že pacient s léčbou nesouhlasí, má ze zákona právo ji odmítnout. Výjimku tvoří případy, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu. Za nezletilého pacienta rozhoduje zákonný zástupce a za pacienta s omezenou svéprávností soudem určená osoba (opatrovník). Upozornila na to VZP v tiskové zprávě.
Všeobecná zdravotní pojišťovna

V Česku roste počet lidí se zhoubným melanomem kůže. VZP začne prohlídky proplácet

Mezi pojištěnci VZP bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. VZP to uvedla v tiskové zprávě.

Více souvisejících

VZP EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy