VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci na dobu po volbách. Distribuovat ji v těchto dnech nebudou ani některé další zdravotní pojišťovny, ČTK to napsali jejich mluvčí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Brožura, která má lidi vzdělávat v předcházení onkologickým onemocněním, vyvolala ostrou kritiku opozice. Brožuru totiž uzavírá text premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho celostránková fotografie. Babiš podle části opozice v souvislosti s brožurou zneužívá veřejné peníze, premiér to odmítl.

VZP, která je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou, by podle mluvčí Viktorie Plívové považovala za nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění jakkoli politizovala. "Právě ve chvíli, kdy se debata posunula do politické roviny, jsme se rozhodli termín rozeslání brožury odložit," napsala ČTK. Distribuce podle ní začne až po sněmovních volbách, které se uskuteční 8. a 9. října. Podle VZP je dokument důležitý především kvůli tomu, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní prohlídky. "Není však pro nás podstatné, zda brožura vyjde nyní, nebo o měsíc později. Důležité je, abychom o onkologické prevenci nepřestali mluvit," doplnila mluvčí.

Distribuci dnes nechystá ani třetí největší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. ČTK to bez dalších podrobností napsala mluvčí Elenka Mazurová. "K distribuci brožury o onkologické prevenci jsme zatím nepřistoupili," uvedla mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertová.

Zdravotní pojišťovna RBP plánuje brožuru výhledově zveřejnit na svém webu a informaci o tom pak rozeslat vybraným klientům. Termín podle mluvčího Iva Čelechovského zatím nebyl stanoven. Pro seniory pojišťovna několik desítek kusů vytiskne. "Vzhledem k přípravě, tisku a distribuci to rozhodně nebude dnes, ani v nejbližších dnech," napsal ČTK Čelechovský.

Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ve středu oznámila, že chce distribuci brožury z veřejných peněz zabránit. Koalice Pirátů a STAN na twitteru ohlásila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které materiál zakáže rozesílat.

Dokument už ve středu zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Babiš ve Sněmovně uvedl, že s rozesláním až po volbách nemá problém a že zavolá ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), aby distribuce začala 11. října.

Zdravotní pojišťovny jsou samostatné právní subjekty. Vláda může ovlivňovat dění v pojišťovnách prostřednictvím svých zástupců ve správních a dozorčích radách. Ve správní radě VZP má deset členů, dalších 20 je zvoleno Poslaneckou sněmovnou. V případě ostatních pojišťoven má vláda možnost jmenovat pět z 15 členů správní rady, ostatní jsou zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Témata: VZP | EuroZprávy.cz

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama