Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, o 22 procent méně než před týdnem. V nemocnicích je 3163 pacientů s prokázanou infekcí, zhruba o 950 méně než v předvánoční čtvrtek. Vyplývá to z dat, která ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Údaje o vývoji epidemie za předchozí den obvykle zveřejňuje server ministerstva zdravotnictví kolem 05:00. Dnes budou data na webu aktualizována dopoledne, tedy s několikahodinovým zpožděním.
Ze čtvrtečních 5749 nově potvrzených případů covidu bylo 58,7 procenta odhaleno u neočkovaných lidí. Necelých 40 procent připadalo na lidí s dvěma dávkami vakcíny a zbytek byli lidé s nedokončeným očkováním. Dokončené očkování má v Česku 62 procent obyvatel.
U lidí ve věku nad 65 let bylo ve čtvrtek potvrzeno 615 nových případů nákazy. Epidemická zátěž mezi seniory je podle ÚZIS stále vysoká, pozitivní zprávou ale je, že virová nálož i v této části populace dlouhodobě klesá, i když velmi pomalu.
V přepočtu na 100.000 obyvatel v Česku připadá 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října. "Makropopulační data nadále potvrzují klesající trend epidemie v tempu cca 25 procent týdně," uvádí ÚZIS. Zároveň ale upozorňuje, že hodnoty řady klíčových ukazatelů zůstávají stále rizikově vysoké.
O zpomalování šíření epidemie svědčí reprodukční číslo, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Aktuálně to je 0,78. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží od začátku prosince.
Poměrně vysoká ale zůstává relativní pozitivita testů. U diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé s příznaky onemocnění, je sedmidenní průměr pozitivních vzorků 22,7 procenta. U epidemiologicky indikovaných testů, prováděných například kvůli kontaktu s nakaženým, je pozitivních přibližně 12 procent vzorků.
Nemocnice v Česku ve středu přijaly 162 nových pacientů s covidem. Hospitalizovaných tak bylo 3163 lidí, z toho 627 leželo na jednotkách intenzivní péče.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo přes 36.000 lidí s covidem-19. Za čtvrtek je zatím hlášeno 28 úmrtí.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
před 1 hodinou
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
před 2 hodinami
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
před 3 hodinami
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
před 3 hodinami
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
před 4 hodinami
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
před 5 hodinami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 6 hodinami
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 7 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 8 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 9 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 9 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 10 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 11 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 12 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 13 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 13 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 15 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák