Za dnešek zatím 895 nakažených koronavirem

Hygienici dnes v Česku potvrdili zatím 895 případů koronaviru, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. V mezitýdenním srovnání ale klesají také počty testovaných. Výrazně ubylo hospitalizovaných s nemocí covid-19, za den o 680 na 5421. Počet úmrtí s koronavirem se třetí den po sobě drží pod stovkou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře v sobotu v Česku provedly 13.308 testů na koronavirus, nejméně za šest dní a zhruba o 2900 méně než před týdnem. Podíl nakažených mezi poprvé testovanými se už deset dní drží mezi 25 a 30 procenty. Je to sice méně než koncem října a počátkem listopadu, údaj ale stále naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než se podaří odhalit.

Od březnového začátku epidemie se nákaza potvrdila u 491.647 lidí, většina měla mírný průběh onemocnění. Vyléčilo se 394.947 z nich, nemocných je nyní 89.536 lidí. Z aktuálně hospitalizovaných je 839 ve vážném stavu, jejich počet za den klesl o 21 a je nejníže od 25. října.

Denní přírůstky nakažených v Česku klesají už víc než dva týdny, v tomto týdnu byl nejvyšší 6470 případů ve čtvrtek. V sobotu nově evidovaných 3190 nakažených bylo zhruba o tisícovku méně než před týdnem. Česká republika tak již nemá v rámci Evropské unie nejvíce případů koronaviru za dva týdny v přepočtu na 100.000 obyvatel, v tomto pořadí je osmá.

Nejhorší je ale nyní Česko v unii v počtu úmrtí s covidem-19. Za 14 dní na 100.000 obyvatel připadá víc než 23 zemřelých s koronavirem, ve druhé Belgii zhruba 22. Úmrtí je dosud 7164 a jejich množství se překročením sedmitisícové hranice zdvojnásobilo od konce října. Denní počty už ale klesají. Za pátek i sobotu jich ministerstvo zaznamenalo 91, za dnešek zatím 17. Nejčerstvější čísla ale později při aktualizacích obvykle rostou.

Nejvíce je nyní covid-19 rozšířený nadále na Havlíčkobrodsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali zhruba 717 nakažených na 100.000 obyvatel. Nad 500 případů má v tomto přepočtu aktuálně také Svitavsko, Chrudimsko a Pelhřimovsko. Relativně nejlépe je na tom za poslední týden Trutnovsko se 121 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Oslabování epidemie v Česku umožní od pondělí zmírnit některá opatření proti šíření koronaviru. Země se posune v protiepidemickém systému PES z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, rozhodla v pátek vláda. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ale varoval před návratem epidemie v období vrcholného rozšíření respiračních onemocnění v lednu či únoru.

Související

Hantavirus

Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?

Oficiální zprávy o nákaze hantavirem, která se rozšířila z výletní lodi MV Hondius, se v posledních dnech nesou v duchu uklidňování veřejnosti. Představitelé vlád i zdravotnických organizací opakovaně zdůrazňují, že situace je pod kontrolou a není důvod k panice. Někteří odborníci však podle CNN varují, že příliš sebevědomá rétorika, kterou označují za úmyslné šíření klidu, může mít opačný účinek a prohloubit úzkost ve společnosti, která má stále v živé paměti pandemii covidu-19.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit

Vědci aktuálně sledují novou větev rodiny Omicron, která dostala přezdívku Cikáda, přičemž tato varianta odborně označená jako BA.3.2 vykazuje neobvyklý vzorec chování a zdá se, že se zaměřuje především na děti. Přestože virus neustále mutuje, odborníci uklidňují, že tato verze nezpůsobuje těžší průběh onemocnění u dětí ani u dospělých. Její přezdívka vychází z vlastností hmyzu, který se dokáže na dlouhou dobu stáhnout do ústraní a poté se nečekaně vynořit po letech strávených pod zemí.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby

Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku

Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.

včera

včera

včera

Slovenští fanoušci, ilustrační fotografie.

Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu 89. mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Do turnaje dnes vkročili poprvé i hokejisté Slovenska, kteří se na úvod skupiny B střetli s Norskem. Přestože naši východní sousedé šli do tohoto střetnutí jako favorité, na svou výhru se docela nadřeli. Nakonec až díky trefě Hrivíka ze třetí třetiny svěřenci kouče Vladimíra Országha vyhráli těsně 2:1. Ve druhém souběžně hraném poledním zápase potvrdili Rakušané roli mírného favorita v duelu s Velkou Británií, přestože i oni měli v první třetině nevydařenou pasáž, v níž ztratili třígólový náskok. Na vyrovnání se ale Britové ve zbytek zápasu nezmohli, naopak Rakušané odskočili na konečných 5:2.

včera

včera

včera

včera

Raúl Castro

Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát

Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá obvinit někdejšího kubánského lídra Raúla Castra, kterému je přes 90 let. Informovala o tom BBC. Mladší bratr Fidela Castra se má zodpovídat ze dvou činů v 90. letech minulého století. Záměr americké justice je vnímán jako další prostředek aktuálního tlaku na Kubu.

včera

Lukáš Dostál během oslav po výhře na MS 2024.

Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou

Protože patří k českým brankářům, na kterého se můžou v týmu od trenérů po spoluhráče opravdu spolehnout pokaždé, když nastoupí do branky, všichni včetně fanoušků doufali, že českému týmu pomůže Lukáš Dostál na MS i tentokrát. Realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem o jeho služby hodně stál, nakonec však musí vzít zavděk trojici gólmanů, kterou s sebou původně do Švýcarska vzali. I když ještě existuje možnost příjezdu jiného českého gólmana ze zámoří.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku

Hned v úvodní páteční hrací den došlo v rámci 89. mistrovství světa v hokeji k repríze loňského finále světového šampionátu mezi Švýcarskem a USA. K radosti domácího publika v Curychu si hokejisté země helvetského kříže na úřadujících světových šampionech smlsli a porazili je 3:1. Oplatili jim tak porážku 0:1 po prodloužení ze zmiňovaného loňského finálového zápasu.

včera

Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy